Fatma Temel-Özel

Yeşil Sol Parti’nin Diyarbakır’da milletvekili aday gösterdiği beş isimden biri olan Sosyolog Halide Türkoğlu, “Kadınların siyasette özne olması gerekiyor. Bizim parlamentoda var olmamız aslında kadın ve beyannamemiz bütün alanlara dair sözünü söylüyor” dedi.

1985 Diyarbakır doğumlu olan Halide Türkoğlu, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nü okudu. Uzun süre kadın merkezleri alanında çalışmalar yürüten Türkoğlu, 2016’da Çınar Belediyesi’nin Kadın Müdürlüğü Birimi’nde görevliyken ihraç edildi. 2017’de Demokratik Bölgeler Partisi Meclis Üyeliği’ne seçilen Türkoğlu, daha sonra yürüttüğü çalışmaları gazetemize Güneydoğu Ekspres’e şöyle anlattı:

“Demokratik siyasete yer alma biçimim aslında bu şekildeydi. Daha öncesinde kadın çalışmaları, kadına şiddetle mücadeleyken biraz da bu baskıcı rejimle mücadele etmenin ana hatlarından birinin siyaset olduğunu bildiğim için de siyasete bu şekilde girdiğimi söyleyebilirim. DBP’de de daha önce diplomasi çalışmaları yürüttüm. Çünkü İngilizce, İspanyolca dil bilgimden kaynaklı bir de yurt dışı tecrübemden kaynaklı daha diplomasi ağırlıklı DBP’de siyasi faaliyetlerimi yürüttüm. sonrasında da ihtiyaçtan kaynaklı Örgütlemeden Sorumlu Eşgenel Başkan Yardımcısı oldum. 2020 yılında HDP Genel Merkezi’nin kongresiyle HDP Parti Meclis Üyeliği’ne seçildim. 2021 yılında aslında Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eşsözcülüğü görevine getirildim. Ve burada 2 yılı aşkındır bu görevi yürütüyorum. Adaylık sürecime kadar da bu görevimi yürüttüğümü söyleyebilirim.”

8198cac8-a882-4389-9c93-78990c6504e2

“Kadınlar siyasetin öznesi olmalı”

Milletvekili adaylık sürecini de anlatan Türkoğlu, “Bugüne kadar hep erkek egemenlikli bir dünya olarak siyaset kendini yürütmüştür. Özellikle HDP geleneğinden gelen DBP, BDP daha önceki partilerimizde olmak üzere ya da mevcut partinin içindeki bileşenler de olmak üzere kadın özgürlükçü bir çizgiyle demokratik siyasetin bir şekilde kadın odaklı yürütülmesini görev edindi. Biz aslında her seçim kadınlara çağrıda bulunuyoruz. HDP Kadın Meclisi olarak bugün Yeşil Sol Partisi Kadın Meclisi olarak da yaptığımız gibi. Kadınlara çağrıda bulunurken kendiniz aday olmazsınız diye bir şey yok. Bir yönüyle aslında öncülük edersiniz. Bu yönüyle aslında geçmiş dönemler kadın aday başvurusu en yüksek olduğu bir sayı yakaladığımızı belirtmek istiyorum. Bu çok önemli bir şey. Bu aynı zamanda kadınların siyasette özne olması meselesinde de kadınların ikna edildiği ve bu hakikatle aslında yollarında ilerlediğini söyleyebilirim. Biz her alanda bir şekilde siyaseti üretip bir şekilde inşasını yapmaya çalışırız. Geçmişte nasıl kadın merkezinde şiddetle mücadele ederken aynı zamanda belediyelerimizin kadınlara duyarlı bütçe oluşturması ya da diyelim ki kadın alanlarının inşa edilmesi, kadın parklarından tutun birçok kooperatiflere kadar, aslında bunun siyasetini üretiyorduk. Bir şekilde mücadelesini yapıyoruz. Hizmetini yapıyoruz. Ama aslında nasıl olması gerektiği de kadınların siyasete dâhil olmasıyla ilgili bir meseleden bağımsız değildi. Adaylık sürecimde aslında bu şekilde oldu. Bir yönüyle aslında ihtiyaçtan kaynaklı ama bir yönüyle de aslında bu söylediklerimiz bu deneyimlerin bir şekilde parlamentoya yansıyabilmesi adına gelişen bir süreçti” dedi.

‘Kadın Bakanlığı talebimiz var’

Kadınların sadece şiddet alanına sıkıştırılmaması gerektiğini vurgulayan Türkoğlu, Kadın Bakanlığı taleplerinden bahsederken, şunları söyledi: “Kadın Seçim Beyannamesi hazırlıyoruz. Ondan sonra da bir genel seçim beyannamesi hazırlıyoruz. Bizim parlamentoda var olmamız aslında kadın ve beyannamemiz bütün alanlara dair sözünü söylüyor. Kadınlar sadece şiddet alanına sıkıştırılmıyor. Şiddetle mücadelede mekanizmaların oluşmasını ya da bunun takibini yapabilmek; aynı zamanda Meclis’te önergeler vermek gibi bir şeye tekabül geliyorsa siyaseti daha demokratik bir hale getirmenin ana hatlarından biri de aslında bakanlıkların kurulmasıdır. Aynı zamanda bir Kadın Bakanlığı talebimiz var bizim ve bunu sadece biz talep etmiyoruz.”

‘Halk sandıklara sahip çıksın’

14 Mayıs’ta kritik bir seçim olacağını belirten ve Diyarbakır seçmeninden beklentilerini dile getiren Türkoğlu, “Diyarbakır’daki başta kadınlar olmak üzere gençler halklar olmak üzere çok bedel ödedik gerçekten. Hem yaşam hakkının gasp edilmesi, hem iradesinin gasp edilmesi, hem kentlerin şekilde talan ediliyor olması, hem kimlik sorunumuz, hem ana dil meselesi o kadar devasal sorunlarımızla var ki. Geçmiş dönemlere göre, en çok sandık koruma noktasında halkın böyle acil durum noktaları olur ya böyle bir seferberliğe girmesi lazım” diye konuştu.