Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 3 Haziran'da başlattığı kayyuma karşı nöbet eylemlerini büyütme kararı aldı. "Kayyım Gaspına Karşı Yeni Eylem Planı" hazırlayan DEM Parti, nöbet eylemlerini sadece Hakkari ve İstanbul’da devam ettirecek, diğer kentlerde sonlandıracak. Ancak, Hakkari’deki eyleme, diğer kentlerden destek katılımı olacak.

ANKARA’DA DİPLOMASİ TRAFİĞİ

Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıdık Akış'ın tutuklanmasından sonra toplanan belediye meclisi, Ankara ve İstanbul'da bir dizi ziyaretlerde bulunacak. Siyasi partiler ve sivil toplum örgütleriyle görüşecek olan heyet, 27-28 Haziran'da Ankara’da olacak, 29 Haziran'da İstanbul'da düzenlenecek mitinge katılacak, 30 Haziran ve 1 Temmuz'da da İstanbul’da temaslarda bulunacak.

“İRADEYE SAYGI YÜRÜYÜŞÜ”

DEM Parti, kayyıma karşı büyük bir yürüyüş düzenleyecek. İstanbul'da 30 Haziran'da startı verilecek “İradeye Saygı Yürüyüşü” Hakkari’de tamamlanacak. İstanbul'da kitlesel uğurlanacak yürüyüşçülere her kentte yeni katılımlar olacak. 10 kişilik İstanbul yürüyüş grubuna, Kocaeli, Bursa, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Manisa, Antalya, Ankara, Konya, Eskişehir, Kayseri, Adana, Mersin ve Hatay'da 3-5 kişilik gruplar dahil olacak. Yürüyüşçüler 3 Temmuz'da Van'da buluşacak. “İradeye Saygı Yürüyüşü”ne katılanlar, 196 kilometre boyunca yürüyecek. Yürüyüşün 6 gün sürmesi bekleniyor.

Kaynak: MA