Adaylardan Samet Mengüç, Kürt halkının kendisine yönelik yok sayma politikalarına karşı dimdik ayakta durduğunu ifade etti. Mengüç, “Bu onurlu duruşu eninde sonda bu hakkın bütün haklarını almasına sebebiyet verecektir. 100 yıllık bu ezilmişlikten sonra bir dönüm noktasındayız. Ya bu tekçi sistemi devam ettireceğiz ya da bu siteme dur diyeceğiz” dedi.

Dicle’de coşkulu karşılama

Yeşil Sol Parti Diyarbakır milletvekili adayları Diyarbakır’ın Dicle ilçesi Behro Mahallesi’nde, kadınlarla bir araya geldi. Büyük bir coşkunun olduğu etkinliğe, Yeşil Sol Parti vekil adayları Halide Türkoğlu, Sevilay Çelenk, Hakların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eş Başkanı Gülistan Atasoy, Yeşil Sol Parti ve HDP ilçe yöneticileri katıldı.  Etkinlikte konuşan HDP İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, “Kadınlar sürekli baskı altında ama biz istiyoruz kadınlar evde oturmasınlar ve erkeklerin eline bakmasın. Mücadele verdiğimiz için bizleri hapislere koyuyorlar, işkence ediyorlar. Ne olursa olsun, ne olacaksa olsun, biz bu yoldan vazgeçmeyeceğiz. Kadının gücü biterse sadece Kürtlerin değil, bütün dünyanın gücü bitecek. Kadınların bulaşık, elbise yıkamasını, çocuk dünyaya getirmesini istiyorlar” diye konuştu.

“Yeşil Sol kadınların güvencesidir”

Daha sonra konuşan adaylardan Halide Türkoğlu ise, “Meclis’e biz gidersek, aslında kadınlar Meclis’e gidecek. Yüzde 45 kadın milletvekili oranıyla bir ilke imza attık. Yeşil Sol Parti kadınların güvencesidir. Biz söz verdik, tek adam rejimini değiştireceğiz, zindanlarda başta kadın tutsaklar olmak üzere bütün tutsaklarımızı da serbest bırakmaya çalışacağız” dedi.

(HABER MERKEZİ)