Beritan Kaya

Kürt Yayıncılar İnisiyatif adına açıklamayı okuyan yazar Azad Zal, açılış merasiminin tehir olmasından kaynaklı söyleşi, panel, imza etkinliğinin yapıldığı bir salonunda gecikmeler yaşandığını söyledi. Zal, “Kürt Şair Berken Bereh’in programı da maalesef bu nedenle aksadı, Kürt Şair Berken Bereh ve Sosyolog İsmail Beşikçi’nin fuar programlarının zamanlamasında çakışma oluştu. Bu aksaklığı telafi edebilmek için Fuar Koordinasyon Kurulu üyeleri, şairimizin hassasiyeti ve okuyucu ile dinleyicilere saygı gereği gecikmeli de olsa, etkinliğin en iyi koşullarda gerçekleştirmesi için gerekli hassasiyet gösterildi. Şairimiz Berken Bereh ile konuşularak, onayı da alınarak hemen yeni alan oluşturulup ses sistemi kuruldu ve şairimizin programını dilediği gibi gerçekleştirilmesi için gerekli olanaklar sağlandı” dedi.

“ART NİYET VARMIŞ GİBİ LANSE EDİLDİ”

Berken Bereh’in sosyal medyada gecikme anındaki “serzenişleri” ile ilgili paylaşımlarına değinen Zal, “Genel akıştan ve yukarıda belirttiğimiz gerekçelerden bağımsız bir şekilde aktarılmış ve art niyet varmış gibi lanse edilmiştir. Yapılan bazı yorumların hakikatle ilgisi bulunmamaktadır. Oysaki amaç hasıl olmuş şairimiz programını gerçekleştirmiştir. Kamunun malumu üzere böylesi büyük çaplı organizasyonlarda, yüzlerce yayınevinin katıldığı, 400’ün üzerinde yazarın konuk olduğu, binlerce kitapseverin ziyaret ettiği, onlarca söyleşi, panel ve etkinliğin yapıldığı bu organizasyonumuzda bazı konuklarımızın gecikmeli katılmasından kaynak program tehiri çarpıtılmıştır” ifadesinde bulundu.

Zal açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Böylesi büyük bir organizasyonda iki programın çakışmasını ‘Kürt diline hakaret’ olarak yansıtmak başta fuar organizasyonuna emek verenlerin emeğine hakarettir. Bu konuda hassasiyeti bilinen ‘Kürt Yayıncılara’ da hakarettir. Fuarımız daha önce ilan edilen takvim doğrultusunda okuyucuların büyük teveccühüyle devam etmektedir. Başta Diyarbakır olmak üzere çevre illerden de gelebilecek olan tüm kitapseverleri bu vesileyle bir kez daha Fuarımıza davet ediyoruz.”

Editör: Beritan KAYA