Nermin Zengin/Özel Haber

Güneydoğu Ekspres- Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Diyarbakır’ın Lice İlçesi’ne bağlı Şenlik Mahallesi’ndeki evler ağır hasar görerek oturulamaz hale geldi. Köylüler, oluşan ağır hasarlı evlerine giremiyor.

3Kaymakam Muhammed Evlice, Maraş merkezli depremden sonra Saliha Canik adlı vatandaşı Şenlik Mahallesi'nde ziyaret etmişti

Lice Kaymakamı tarafından depremin ilk günü ziyaret edilen köylüler, şimdilerde ise kaderine terk edilmiş durumda. Depremde evi ağır hasar alan köy sakinlerinden Saliha Canik, depremin ilk günü Lice Kaymakamı Muhammed Evlice tarafından ziyaret edilip yardım sözü verdiğini, aradan geçen bir aylık süreçte ise kimsenin yardımda bulunmadığını ifade etti. Gazetemize konuşan Canik, "Kaymakam depremin ilk günü köyü ziyarete geldi. Evimin ağır hasarlı olduğunu gördü. Bana sarılıp teselli etmeye çalışarak ev sözü verdi. Daha sonra e-devlete giriş yaptığımızda öğrendik ki evimin ne hasarlı ne de hasarsız olduğu yazıyor. Listede kendi evimin hasarını bulamıyorum. Bu konuda defalarca Lice'ye gitmeme rağmen bir sonuç elde edemedim. Dışarıda kaldım ve bu yüzden Lice'de oğlumun evine sığındım, çaresizim ne yapacağımı bilemiyorum" dedi.

Şenlik merkezli 20’ye yakın deprem

Kandilli Rasathanesi ve AFAD kayıtlarına göre Maraş merkezli depremlerden sonra merkez üssü Lice’nin Şenlik Mahallesi olan 20’ye yakın 2 ila 4 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Bu depremler nedeniyle Lice ile Şenlik Mahallesi arasındaki bağlantı köprü ile köydeki evlerde derin çatlaklar meydana gelmişti.