NASA, adını Wyoming’deki Yellowstone Milli Parkı’ndaki zirveden alan, “Bunsen Zirvesi” olarak bilinen Mars’taki tuhaf kayayı yakından inceliyor. Bu kaya, Perseverance keşif aracı kayayı ilk kez fotoğrafladığı andan itibaren NASA bilim insanlarının dikkatini çekmişti.

NASA, keşfinden kısa bir süre sonra yaptığı açıklamada, “çevredeki arazide yüksek durduğu ve sol yüzünde ilginç bir yüzey dokusuna sahip olduğu için bu kaya ilgi çekiciydi” dedi ve şöyle devam etti: “Kayanın görüntüde göze çarpan diğer bir özelliği de gezicinin hemen önündeki neredeyse dikey yüzdü.

Dikey bir yüz, birkaç nedenden dolayı bilim ekibinin ilgisini çekiyor: Birincisi, bir kayanın dikey yüzü, kayada meydana gelebilecek herhangi bir kimyasal veya fiziksel tabakanın enine kesit görünümünü verebilir. İkincisi, dikey bir yüz genellikle daha az tozla kaplıdır, bu da bilimsel araçlarımız için iyi bir haber.”


SONDAJ ALETİ KULLANILDI

Perseverance, 11 Mart’ta spektrometrelerini kullanılarak “neredeyse saf” silika ile bir arada tutulan yüzde 75 karbonat taneleri olduğunu bulduktan sonra analiz için 1,7 metreye 1 metrelik kayadan bir örnek toplamak için sondaj aletini kullandı. Perseverance’ın görevinin büyük bir kısmı, antik mikrobiyal yaşamın işaretlerini içerebilecek kaya ve toprak örneklerini toplamaktır ve bunun gibi kayalar, onu bulmak için en iyi şans olabilir.

Kaynak: CHİP ONLİNE