Fuat Bulut-ÖZEL

Güneydoğu Ekspres- DEVA Partisi kurucusu, Genel Başkan Ali Babacan’ın Başdanışmanı ve partinin MKYK Üyesi Ali İhsan Merdanoğlu, Millet İttifakı bileşenlerinden olan CHP listesinden milletvekili adayı oldu. Sahadaki seçim çalışmalarında büyük ilgi gören Merdanoğlu, halkın sorun ve taleplerini, projelerini, güncel konuları gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e değerlendirdi.

Partilerin kesin milletvekili aday listesini YSK’ya teslim ettiği 9 Nisan’dan beri seçim çalışmalarına başlayan Merdanoğlu, kentin 17 ilçesinde ziyaretler gerçekleştirdiğini söyledi.

28af8072-b786-47e0-9f48-b324cd0ff6b1

“Köyde büyüdüm, sahada zorlanmıyorum”

Merdanoğlu, “Seçim çalışmalarına başladığım günden bugüne epeyi bir mesafe kat ettik. Karacadağ’dan Silvan’a, Ergani, Çermik, Çüngüş, Bismil, Çınar’a kadar kentin tamamını kapsayan halk buluşmaları gerçekleştirdik. Siyasi tarzımda basında yer almaktan ziyade halkla bir arada olmak var. Çiftçi bir aileden gelmeyim, köy/kırsal hayatı, ilişkileri iyi bildiğim için genelde halkla bir arada olmayı tercih ediyorum sahada. Bu nedenle sahada zorlanmıyorum, halkın ne dediğini çok iyi okuyorum” dedi.

“Halk değişim ve dönüşüm istiyor”

“Halk ne istiyor, sorun ve talepleri nelerdir” sorumuza Ali İhsan Merdanoğlu, şu yanıtı verdi:

“Değişim istiyor halk. Diyorlar ki Türkiye'de 21 yıl devam eden bu iktidarın ülkeye artık verecek hiçbir şeyi kalmadı. Değişim ve dönüşüm şart diyorlar. Türkiye'nin geleceği, ekonomisi, özgürleşmesi, demokratikleşmesi, Avrupa Birliği sürecinin tekrar başlaması için, ekmek, aş, tencerenin kaynaması için değişim diyor. Millet diyor bir kilo soğan 30 TL olmuş, eve 1 kilo et götüremiyoruz. Tencereyi kaynatamıyor insanlar, açlık çekiyor. Süt ve yumurta almak da bile zorlanıyor. Neden böyle oldu, hesabının sandıkta sorulması lazım. Mühür halkın elinde. Mühür kimdeyse sultan odur. Halk, iktidarın bu ülkeye fayda sağlayacağına inanmıyor. Diyarbakır halkı mutsuz. Geleceğini göremiyor. Önünde sis perdesi var yarın ne çıkacağını bilmiyor. Yani 100 km hızla giden bir araba gibi sisin içinde gidiyoruz.

“Yoksulluk arttı, Türkiye yönetilemiyor”

Eğitim, ekonomi, hukuk, adalet yok. Tek adam rejimiyle bu olmaz. Türkiye zaten yönetilemiyor. Altılı İttifak’ın temel amacı da tek adam rejimine karşı, güçlendirilmiş parlamenter sistemine dönüştür.

Pazarda eli boş dönen kadın evde tencereyi kaynatamıyor. Eşi ve çocuğu işsiz. Açlık sınırı 9 bine dayanmış, asgari ücret ise 8 bin 500 TL. Bu koşulda Türkiye yönetilemez. Değişim bu nedenle şart. Bu iktidar gidici. Millet İttifakı iktidara gelecek ve çok kısa sürede çareyi bulacağız, bu sorunlardan kurtulacağız.”

“Millet İttifakı ile tüm sorunlar çözülecek”

Türkiye’de yaşanan sorunların çözümüne dair Millet İttifakı bileşenleri olan altı partinin Mutabakat Metni’ni hatırlatan Ali İhsan Merdanoğlu, şöyle devam etti:

“Mutabakat Metni, protokol altına alındı ve parti liderleri tarafından imzalandı. Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan diyor ki ben ekonomistim. Tayyip Erdoğan da diyor ben ekonomistim.Tayyip Erdoğan'ın Babacan'dan sonraki dönemde ekonomiyi getirdiği durum ortada. Geçmişte yaşanan iki ekonomik krizi bitiren Babacan'dır. Şu an iktidarda krizi yönetebilecek, sorunları çözebilecek kadro yok. Bir kere ekonomi ilim ve bilimdir. Bu ikisinden uzaklaşıldı.

“Önce hukuku tesis etmek gerekiyor”

Ekonominin gereği ne ise onu yapmak lazım. Önemli olan güven ve umut olmaktır. Bunun başında da hukuk vardır. Hukuku tesis etmezsen ekonomiyi düzeltemezsin.

Babacan’ın 22 tane Eylem Planı var. İktidara gelirse 6 ay içinde ekonomiyi düzeltir. Babacan, geçmişim benim teminatımdır diyor. Tüm kurumları ayağa kaldıracağım. İşi ehil insanlara vereceğim, kurumları ayağa kaldıracağım diyor. 6 ay içinde Babacan’la birlikte enflasyon tek haneli rakama düşecek. Geçmişte asgari ücretle araba alabilen yine alabilecek konuma gelecek.”

“Alacakaranlıktaki baskınları doğru bulmuyorum”

Diyarbakır merkezli geçen hafta gerçekleşen gözaltı operasyonlarını eleştiren Merdanoğlu, “Seçim arifesinde bunların yaşanması iyi niyetli değil. Alaca karanlıkta yapılan bu uygulamaları benimsemiyorum. Varsa bir şey şeffaf bir şekilde dosyalarını açıklarsın. Yanlış buluyorum” dedi.

“Kılıçdaroğlu’na çok büyük bir oy çıkacak”

“Diyarbakır’da seçim tahmini ne olur? Bir tahmininiz var mı” şeklindeki sorumuza “Sandıklar açılmadan bir öngörüde bulunmam doğru değil” diyen Merdanoğlu, CHP’ye ve Millet İttifakı’na büyük bir ilginin olduğunu söyledi. Diyarbakır’da Kemal Kılıçdaroğlu’na büyük bir oy çıkacağını, AK Parti’nin çok ciddi oy kaybının yaşanacağını belirtti. Merdanoğlu, “Rüzgar Millet İttifakı’ndan yana. Bu rüzgarı sahada çok net görebiliyorum. Bizleri görünce halkın yüzü gülüyor. Sürprizler de olabilir” dedi.

“Tarım ve hayvancılıkta ciddi sorunlar var”

Diyarbakır’da tarım ve hayvancılıkta çok ciddi sorunların yaşandığını dile getiren CHP 2. Sıra Milletvekili Adayı Ali İhsan Merdanoğlu, şöyle devam etti:

“Diyarbakır kadim bir şehir. Gelen gitmek istemiyor. Turizm potansiyelinin ötesinde burası, aynı zamanda tarım şehridir. Ancak çok ciddi sıkıntı var tarım ve hayvancılık sektöründe. Cumhuriyet Mahallesi’ndeki kooperatifleşen vatandaşlarımızı ziyaret ettim. 5 bin süt ineğinin 3 bini kesime gönderilmiş. Çünkü yem alamıyorlar. Tarımda da çok ciddi sıkıntılar var. Gıda olmasa yaşam olmaz. Çiftçi kazanmazsa üretim olmayacak. Raflarda ürünler o zaman pahalı olmayacak. Çocuklarımız proteinden mahrum kalacak. Bu konuda DEVA Partisi olarak ilk önceliğimiz, 56 maddeden oluşan Tarım Eylem Planı’dır. Bakın kentin en önemli sorunlarında biri de TEDAŞ zulmüdür.

“Memlekette TEDAŞ zulmü yaşanıyor”

Tarımsal sulamada yüksel faturalar geliyor. Çiftçi tarlasını sulamaktan korkuyor. Bunun çaresi Silvan Barajı’dır. Kral Kızı ve Dicle Barajı kanalları da tamamlanırsa 3 milyon 450 bin dönüm arazi sulamaya açılır. O zaman Diyarbakır, Türkiye’yi besler. Tarım çok önemli bir sektördür. Geleceğimiz tarımda. İhracatçı olacağına ithalatçı bir ülke oldu Türkiye. Kanal İstanbul Projesi’ne ayrılan bütçenin yüzde 25’i ayrılırsa tüm Türkiye’deki tarım alanlarını suya kavuşur.

İş bilen, işi ehline vererek Türkiye selamete çıkabilir. Vatandaşıma, dostuma, arkadaşıma benim çağrım budur. Lütfen geleceğiniz için oyunuzu kullanın, geleceğinize sahip çıkın; Millet İttifakı ve Deva Partisi’ni iktidara getirin.”