Fuat Bulut/Özel Haber

Türkiye’nin 11 kentinde etkili olan Maraş merkezli deprem, Diyarbakır’da da can ve mal kaybına yol açtı. 414 kişinin hayatını kaybettiği 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki depremde merkez Bağlar ilçesinde beş ve Yenişehir ilçesinde ise iki bina yıkıldı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün hasar tespit çalışmaları tamamlandığında evleri yıkılan veya ağır hasar görenler için Urfa Yolu üzerinde ve Karacadağ eteklerinde bulunan bin 100 nüfuslu Oğlaklı Mahallesi’nde 25 bin konut inşa edilecek. Depremde etkilenen ve “orta hasar” raporu bulunan Bağlar ve Yenişehir ilçelerindeki 1999 öncesi yapıların da askıya çıkacağı ve güçlendirme yapılmadan yıkılacağı, depremden etkilenen kırsaldaki köylerde ise tek katlı köy evlerin inşa edileceği öğrenildi.

3333

6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından Diyarbakır’daki depremzedeler ciddi bir barınma sorunu yaşıyor. Artçı sarsıntıların devam etmesi ve Bingöl-Lice-Hani üçgeninde yeni deprem olacağı beklentisi, kentteki tedirginliği daha da artıyor. Vatandaş, bu kaygı nedeniyle hasar raporu olmamasına rağmen yüksek katlı evlerine veya az hasarlı raporu bulunan evlerine girmekte tereddüt ediyor.

Zemin artı 3 katlı konutlar inşa edilecek

Bir yandan da şu an Dicle Nehri kenarındaki çadırkentte veya KYK yurtlarında barındırılan depremzedelerin kalıcı konut sorununu gidermek için hızla kararlar alınıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinesinde depremden etkilenen ve “Afet Bölgesi” kapsamına alınan 11 kentte 309 bin konut yapılacağını, kırsal bölgelerde ise 75 bin 681 köy evi inşa edileceğini açıklamıştı.

Deprem sonrası hızla organize olan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, aralarında Diyarbakır’ında bulunduğu 11 kentte zemin artı 3 kat şeklinde yapılacak konutların yapılacağı alanlarda zemin etütlerine başladı.

4a5e5dc0-e7c6-457e-9b4a-3449e47bbf13

Oğlaklı’da 25 bin konut inşa edilecek

Diyarbakır’da Valilik, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve AK Parti Milletvekilleri’nin de katılımıyla yapılan toplantıda, önemli kararlar alındı.

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’in edindiği bilgiye göre, deprem konutları merkez Bağlar ilçesi sınırlarında yer alan ve 2019 nüfus sayımına göre bin 661 nüfusu bulunan Karacadağ eteklerindeki Oğlaklı Mahallesi’nde yapılacak. Mahallede yer alan Hazine’ye ait 5 bin 800 ve 400 dönümlük iki parça halindeki arazide toplam 25 bin konut inşa edilecek. Hazine’den TOKİ’ye devredilen ve zemini kayalık olan alanda etüt çalışmaları başladı.

Kırsalda köy evleri modeli

100 bin kişinin ikamet etmesi öngörülen Oğlaklı’da mini bir uydu kent planlanıyor. Uydu kentte okullar, sağlık kuruluşlar, sosyal donatılar yer alacak. Toplu taşıma güzergahlarına Oğlaklı’da eklenecek. Ek olarak hafif raylı sistem için de proje hazırlandığına başlanıldığı öğrenildi. Depremden etkilenen Hani, Çermik, Lice gibi kırsal ilçelerde ise tek katlı köy evleri inşa edilecek