ZAFER TÜZÜN / ÖZEL HABER – FOTOLU

Güneydoğu Ekspres- Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı Çalışma Takvimi'ni paylaştı. Buna göre, ilk ders zili 11 Eylül'de çalacak. Okulların açılmasına sayılı günler kala aileler soluğu kırtasiyelerde alırken, bu yılın ana konusu geçen yıla kıyasla fiyat artışları.

2023 - 2024 Eğitim - Öğretim döneminin ilk ders zili yaklaşırken, veliler kırtasiye fiyatları dolayısıyla oldukça tedirgin. Okul alışverişi ürünlerine geçen yıla oranla yüzde 100’ü aşan zamlar yapıldı. Önümüzdeki günlerde yeni bir zam daha bekleniyor. Veliler Eylül ayını endişe ile bekliyor.

ZAMLAR ALDI BAŞINI GİDİYOR

Gazetemize konuşan kırtasiyeci Ali Yılmaz, kalem, silgi, açacak, boya, defter gibi ürünlerde artış oranının yüzde 100’ü aştığını söyledi. Yılmaz, “Bırakın geçen sene ile bu seneyi kıyaslamayı iki gün sonra aynı fiyatı göremiyorsunuz. Geçen sene aldığımız defter fiyatları 4 kat pahalandı. Kurşun kalem 2 TL iken, şu anda en düşük fiyatı 7 - 10 TL arası. Faber Castell 25 lira iken 150 TL olmuş. 3 +1 defter geçen yıl 20 ile 30 TL arasında iken, bu sene yüzde yüzden fazla zamlandı. Vatandaşlar için kırtasiye ürünlerini almak büyük bir mali külfet. Asgari ücretle hayatını idame yapan yurttaşların bu sene öğrenci okutması daha bir zor olacağı görünüyor. Devletin mutlaka bunlara bir çözüm bulunması gerekiyor.”

Okulların açılmasına yakın hazırlıklara başladıklarını söyleyen Yılmaz, kırtasiyecilerin önümüzdeki günlerde daha fazla yoğunluk yaşayacağını belirtti.

‘FİYAT SORAN ÇOK ALAN YOK’

Yılmaz, şunları kaydetti: “Zincir marketlerin kırtasiye işi yapmasını doğru bulmuyoruz. Herkes kendi işini yapsın. Zincir marketlerde satılan ürünlerin TSE damgalı ürünler değil, merdiven altı denilen işletmelerden alınıyor. Böyle olunca da zincir marketler, küçük kırtasiyelerin iflasa götürüyor. Tabi ki bunlar kalitesi düşük ürünler satıyorlar. Ama en sağlıklısı her şeyi kendi yerinde almaktır.”

Kırtasiye sektörünün her sene biraz daha geriye doğru gittiğini ve bunun kırtasiye sektörünün de etkilendiğini belirten kırtasiyeci Vahap Seyran da, “Gelen zamlardan etkilendik. Bu sene de fiyatlar oldukça yüksek. Şu anda kırtasiye sektöründe hareketliliğin yavaş yavaş başladığını ama istediğimiz düzeyde değil. Çantalarımız yeni geldi. Doların yükselmesiyle birlikte bu sene fiyatlarda artışlar da bayağı oldu, fiyat soran çok, gezen çok, ama alan yok” dedi.

‘KIRTASİYE KIRTASİYE DOLAŞIYORUZ’

Velilerden Neslihan Karataş adlı yurttaş ise, “Benim 3 çocuğum var, eşim asgari ücretli çalışıyor, fiyatlara bakmaya geldik. Aldığımız maaş ile bu öğrencileri nasıl okutacağız, boğazımızdan bile kessek yettiremeyeceğiz. Geçen sene aldığımız bir kalem 5 TL iken, bu sene 20 TL, bu sadece bir örnek diğerlerini saymaya gerek yok bile. Yaşanan bu hayat pahalığı karşısında kalem ve silgi gibi temel ihtiyaç malzemelerini çocuklarımız arasında paylaştırıyoruz” diye konuştu.

Kırtasiye alışverişine çıkan öğrenciler ise, en düşük bir defter fiyatının 45 lira olmasına tepki göstererek, şunları söyledi: “Bir defter 45 lira olur mu? Aynı defter geçen yıl 18 liraydı. Bizler öğrenciyiz. Defter, renkli kalem, kalem tıraş, boya vb. okul ihtiyaçlarını almamız lazım. Eskiden girdiğimiz herhangi bir kırtasiyeciden ihtiyaçlarımızı karşılayabiliyorduk. Ama şimdi kırtasiye kırtasiye dolaşıp, ayağımız su toplayana kadar hangisi uygun ise oradan alıyoruz.”