Güneş OCAĞA-ÖZEL HABER

DEM Parti’den Diyarbakır Büyükşehir Belediye eş Başkan Aday Adayı Mimar Hamdullah Kaya Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'i ziyarette bulundu. Kaya, aday adaylık sürecine dair ve seçilmesi halinde, hayata geçirecekleri projelerine dair konuştu.

Mimar olan ve Sivil Toplum Kuruluş'larındaki çalışmalarda  aktif yer alan Kaya, "Bu kentin baharında büyümüş ve evladı olarak, Diyarbakır halkına daha iyi hizmette bulunmak için, Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığı'na aday adayı oldum. Eşbaşkanlık için başvuru yaparken de, aslında çok önemli bir temsiliyet talep ettiğimin farkındayım. Çünkü Diyarbakır çok önemli bir kenttir. Bir zamanlar "AB'ye giden yol Diyarbakır’dan geçer" diyenler, bugün bilmeli ki Ortadoğu'da barışın yolu Diyarbakır’dan geçmektedir. Bu kadar hassas ve kritik bir döneme denk gelen yerel sicimlerde, halkımızdan alacağımız icazet-onay ve partimizin vereceği görev ile kentin tüm bileşenleri ile yerel yönetim bakış açımızla inşaya başlamak istiyoruz. Kentimiz ve halkımızla barışık bir belediyecilik anlayışı yürüteceğiz" dedi.

TEKRAR BİR KAYYIM UYGULANMASI İSTENMİYOR

2 aydır sahada ön seçim çalışmaları yürüttüğünü belirten Kaya, "Onlarca kişi, kurum ve temsiliyet ile görüşmelerimiz oldu. İnsanlar, tekrar bir kayyım uygulamasını eskisi kadar sessiz karşılanmayacağını ifade etmektedirler" dedi.

5 YILLIK STRATEJİK PLAN

DEM Parti'nin demokratik, ekolojik, kadın özgürlükçü yerel yönetim paradigması çerçevesinde, eş başkanlık sistemi doğrultusunda Diyarbakır'a hizmet edeceğini ifade eden Kaya, "Bu kentte yaşayan herkesin yaşamına pozitif dokunan projelerimizi hazırlamaya başladık. Yaşanan olumsuz süreçlerin Diyarbakır halkı üzerinde yarattığı gerek ekonomik, gerek sosyal gerekse de psikolojik etkilerini yapacağımız projeler ile elimizden geldiğince sileceğiz. Demokratik katılımcı bir yönetim anlayışı ile öncelikle 5 yıllık stratejik planımızı hazırlayacağız ve yapacağımız çalışmalarımızda halkın sözünün de olmasını sağlayacağız. Belirlenen ihtiyaç ve beklentiler doğrultusunda projelerimizi hazırlayıp uygulama aşamasında da kentin tüm dinamiklerinin dahil olacağı mekanizmaları doğru işleteceğiz. Bu kentte gönül bağı ile yaşayan herkesin gördüğü ve acil müdahale edilmesi gereken  sorunları çözmek adına kısa orta ve uzun vadeli çalışma programımızı hayata geçireceğiz. Bu kentte yaşayan çocuklar, kadınlar, gençler, yaşlılar, esnaflar, memurlar, işçiler, sanayiciler  vb. herkesi düşünen ve sorunlarına çözüm olan bir yaklaşım ile çalışacağız. Merkez ve dış ilçe belediyeleri ile uyum ve ortaklaşma içinde çalışarak doğru ve hedef odaklı çalışmaları kentin her yerine adil olarak ulaştırılması için demokratik katılımcılık  ilkesinden taviz vermeyeceğiz" diye konuştu.

KENÇ VE KADINLAR İÇİN PROJELER

Kaya, kadınlar için kentte nasıl bir faaliyet çalışmasına öncelik vereceklerini de şöyle anlattı:

"Kadınlar ve genç kadınlar için önceliğimiz kayyım uygulamaları ile kapatılan ya da amacından uzaklaşan kadın kurumlarının ve ilişkili tüm mekanizmaların yeniden inşasının hızla gerçekleşmesi ve kurumsallaşmaların sağlanması olacaktır. Kadınların ekonomik, sosyal, kültürel hayata katılımlarını kolaylaştıracak mekanizmalar oluşturarak özel ve kamusal alanda maruz kaldıkları her türlü şiddetin önlenmesini sağlayıcı çalışmalar yapacağız."

Kaya gençlere ilişkin de şunları söyledi: "Gençlerin eğitim desteği, yurt ve barınma desteği, sosyal yaşama katılım desteği, kültürel faaliyet desteği, yeteneklerini keşfedip geliştirecekleri destekler, istihdam niteliği kazanımları ve istihdam edilme desteği , sportif faaliyet desteği gibi projeler ile sosyal medya bağımlılığı ve sanal dünya manipülasyonundan uzaklaştırılmış, gerçek hayatın içinde olan kendini gerçekleştirme fırsat ve olanaklarına sahip bir neslin oluşumuna katkı sunmayı hedefliyoruz.”

Altyapı ve üst yapı çalışmalarında ekolojik yaklaşımdan taviz vermeyeceklerine de değinen Kaya, "Çocuklarımıza daha yaşanabilir bir şehir bırakabilmek ve daha sağlıklı bir ortamda birlikte yaşayabilmek adına yenilenebilir enerji kullanımını ve üretimini destekleyen bir bakış açısı ile çalışmalarımızı planlayacağız" dedi.

KENTİN EKONOMİSİNE NASIL YÖN VERİLECEK ?

Kent ekonomisine de nasıl bir yön vereceklerine dair de değerlendirmede bulunan Kaya, "Kent ekonomisini makro ve mikro düzeyde pozitif etkileyecek projeleri ilgili kurumlar ile ortaklaşarak hazırlayacağız. Ekonomik yatırımların kente kazandırılması ve bu vesile ile gençlere yeni istihdam ve kariyer alanlarının yaratılması için diplomatik ve bürokratik çalışmaların öncüsü olacak bölgenin ivme kuruluşları ile ortak hareket edebileceğimiz mekanizmalar oluşturacağız” diye konuştu.

Editör: Güneş OCAĞA