Uyku Problemi ve Rahatlama
Papatya bitkisinin içerisindeki bileşenler, insanların daha rahat bir şekilde uykuya dalmasına yardımcı olur. Ayrıca çoğu çay türüne kıyasla papatya çayının içerisinde kafein bulunmaz. Böylelikle doğal bir şekilde rahatlayıp uykuya dalmak isteyen kişilerin ilk tercihi papatya çayıdır. 
Yapılan bazı araştırmalara göre papatya çayı, içeriği sayesinde sadece kişinin uykuya dalmasını kolaylaştırmaz; aynı zamanda kişiyi rahatlatır. Ve kaygı ile stres seviyesini azaltır. Papatya bitkisinin bu etkiye sahip olmasını sağlayan molekül ise "apigenin" olarak adlandırılan bir antioksidandır. Söz konusu antioksidan madde, beyin içerisindeki reseptörlerle etkileşime girerek kişinin rahatlamasını sağlar.

Sindirim Sistemine Fayda
Modern tıp teknikleri benimsenmeden önce birçok kişi tarafından geleneksel tıp yöntemleri uygulanmaktaydı. Papatya çayının da geleneksel tıpta mide bulantısı, fazla gaz ve benzeri sağlık sorunlarını tedavi etmek amacıyla yaygın bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. Buna ek olarak, yapılan bazı araştırmalar papatya çayının vücudu ishale karşı koruduğunu ve sindirim işlemini kolaylaştırdığını tespit etmiştir. 
Daha yakın zamanda fareler üzerinde yapılan araştırmalarda ise papatya çayının mide ülserini önleme konusunda etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Zira papatya çayı içerisinde bulunan moleküller sayesinde midede oluşabilecek fazla asidi azaltır ve böylelikle ülser oluşumuna yol açan bakterilerin büyümesini engeller. Burada bahsedilen olumlu etkiler henüz insanlar üzerinde tam olarak kanıtlanamamış olsa da, papatya bitkisinin potansiyel faydalarını gözler önüne sermektedir.

Şeker Hastalığına Karşı Olumlu Etkisi
Elde edilen klinik bulgular henüz nihai olmasa da, yapılan bazı çalışmalara göre papatya çayının şeker (diyabet) hastalarındaki kan şekeri miktarını düşürmeye yardımcı olabileceği tespit edilmiştir. Ancak bu sadece kişinin genel hayat kalitesini arttırmak ve tedaviye yardımcı olmak amacıyla kullanılabilecek bir yöntemdir. Dolayısıyla kişinin halihazırda doktoru tarafından tavsiye edilen diyabet ilacını kullanmaya devam etmesi gerekmektedir.

Kalp Sağlığı İçin Faydası
Yapılan bazı araştırmalara göre papatya çayının kalp sağlığına birçok farklı açıdan olumlu etkisi bulunmaktadır. Yapılan bir klinik araştırmaya göre yemeğin yanında papatya çayı içen kişilerin LDL kolesterol değerlerinde (kolesterol, trigliserit ve kötü kolesterolün birleşimi) papatya çayı içmeyen kişilere kıyasla kayda değer bir pozitiflik olduğu tespit edilmiştir. 

Papatya çayının kolesterol üzerinde böylesine bir etkiye sahip olmasının başlıca sebebi içerisinde yer alan flavon adlı antioksidandır. Flavon, papatya bitkisinin içerisinde bol miktarda bulunur ve beyindeki yapılarla etkileşime girerek kalp sağlığına katkı sağlar.

Psikolojik Faydaları
Birçok kişi, papatya çayı tükettikten sonra kendilerini rahatlamış ve sakinleşmiş hissettiklerini belirtmektedir. Bu durum sadece kişinin uyku kalitesinin artmasına ve kolay bir şekilde uykuya dalmasına sebep olmaz, aynı zamanda kişinin içinde bulunduğu stres halinden ve gerginlikten uzaklaşmasını sağlar. Buna bağlı olarak, papatya özünün anksiyete ya da depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara karşı olumlu etkisi olduğu düşünülmektedir.

Papatya Çayı Neden Önemlidir?
Papatya bitkisi tarihin ilk yıllarından itibaren birçok farklı kültür tarafından kullanılmıştır. Özellikle büyük ilk çağ devletlerinden olan Mısır, Roma ya da Yunanistan şehir devletlerinde birçok kişi profesyonel ya da amatör şekilde papatya bitkisini tıbbi amaçla kullanmaktaydı. 
Bitkinin kullanım alanı ise tıpkı günümüzde olduğu gibi ateş, uyku problemi ve benzeri rahatsızlıkları tedavi etmek üzerineydi. 
Günümüzde de genelde bu tür durumların tedavisinde doğal tedavi yöntemi olarak kullanılan papatya çayı, ayrıca iç yapısında kafein barındırmadığı için yeşil ve siyah çaya karşı bir alternatif olarak tüketilmektedir.

Tek tek yazılamayacak kadar faydalı yönü bulunan papatya bitkisi, uygun şekilde işlenip kullanıldığında sinir sistemi, kas ağrıları, mide ülseri ve ishal gibi sağlık problemlerine karşı oldukça faydalıdır. En bilinen özelliği iste uyku problemine karşı olan etkisidir. 
Çoğu uzman tarafından gönül rahatlığıyla tavsiye edilen papatya bitkisi, çay haline getirilip içildiğinde uykusuzluk problemini çözmeye ve bozuk uyku kalitesini düzeltmeye birebirdir. 

Tüm faydalı yönlerine ek olarak, sık rastlanıp şiddetli seyreden herhangi bir yan etkiye de sahip olmayan papatya bitkisi güvenli bir şekilde çoğu kişi tarafından tüketilebilir. Fakat her zaman olduğu gibi, papatya çiçeğinde de aşırıya kaçmak kişide bazı yan etkileri tetikleyebilir. Çok nadir rastlansa da, kimi durumlarda gözde iritasyon ya da düşük gibi yan etkileri olduğu bilinmektedir.