Davutoğlu'ndan 'Özgürlükçü bir çizgide buluşma çağrısı'  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçtiğimiz günlerde açıkladığı yönde CHP, başörtüsü hakkını teminat altına almak adına Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) kanun teklifinde bulundu. Teklifin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuya ilişkin konuşurken, Türkiye'de verdikleri mücadele sayesinde başörtüsü meselesi kalmadığını söyleyerek "Eğer dürüstsen, samimiysen bunu yasa değil, anayasa düzeyinde sağlayalım" çağrısında bulundu.

Gündemden düşmeyen meseleye ilişkin, kanun teklifini açıkladığı ilk günden Kılıçdaroğlu'na desteğini ifade eden Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, bu siyasi uzlaşma iklimi için Kılıçdaroğlu ve Erdoğan'a teşekkür ederek tüm siyasi parti ve milletvekillerine "özgürlükçü bir çizgide buluşma çağrısı" yaptı.

'İKİ GENEL BAŞKANA DA TEŞEKKÜR EDERİM'

Davutoğlu, sosyal medya hesabından yayımladığı videoda şu ifadeleri kullandı:

"TBMM'nin açılmasından hemen sonra Kılıçdaroğlu'nun başörtüsünün yasal teminat altına alınması konusunda yaptığı açıklama ve sayın Cumhurbaşkanı'nın verdiği cevap yeni bir siyasi iklim oluşturmuştur. Üsluptaki tartışmaları bir kenara koyarsak, Kılıçdaroğlu bir kapı aralamış, sayın Cumhurbaşkanı da anayasal bir düzenleme teklifinde bulunmuştur. Ben her şeyden önce iki genel başkana da teşekkür ederim.

'GELİN BU YASAYA İMZA ATALIM'

Cumhuriyetin 100. yılına girerken bütün kritik fay hatlarını aşmak ve cumhuriyetimizi yeniden özgürlükçü bir demokrasiyle taçlandırmamız gerekir. Başörtü yasağını artık tarihe gömmenin vakti geldi. Sayın cumhurbaşkanı da başörtü yasağının kalktığını vurgulayarak diğer yandan anayasal bir düzenlemeye de ihtiyaç olduğunu söyleyerek aslında bu konunun her yönetimin gündemine gelebileceğini belirtti.

Şimdi sayın Kılıçdaroğlu, sayın Erdoğan'a ve Meclis'teki tüm partilere çağrıda bulunuyorum. Gelin bu yasaya imza atalım.

'SİYASİ ÜSLUBUMUZA DİKKAT EDELİM'

Burada Erdoğan'a bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Eğer bir siyasal uzlaşma yapılacaksa bu, nezaket içinde yapılır. Siyasi üslubumuza dikkat edelim. Olgunlaşmış bir siyasi iklim içinde Türkiye'nin önündeki ana meseleleri çözmeye odaklanalım. Geçmişteki tavırlar gündeme gelirse herkesin söyleyeceği çok şey olur. Hz. Mevlana'nın dediği gibi 'Dün, dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım.' Bugün yeni bir iklimle yeni bir kültürle buluşma vaktidir.

İktidarı destekleyen tüm seçmenlere de şunu söylemek isterim; bu özgürlükçü tutum, hepimize lazım. Cumhuriyetin 100. yılına girerken tüm milletvekillerine ve siyasi partilere özgürlükçü bir çizgide buluşma çağrısı yapıyorum."

(HABER MERKEZİ)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol