Başkanlık sarayında görkemli bir törenle karşılanan Putin, BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan ile görüştü. Putin, "BAE, Rusya'nın Arap dünyasındaki kilit ticaret ortağıdır" dedi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Orta Doğru ziyareti kapsamında BAE'nin başkenti Abu Dabi’ye geldi. Yoğun güvenlik önlemleri altında Moskova’dan kalkan uçakla Abu Dabi’ye gelen Putin’e Rus Hava Kuvvetleri’ne ait 4 adet Su-35 savaş uçağı eşlik etti. Havaalanından Qasr Al Watan Başkanlık Sarayı’na geçen Putin askeri törenle karşılanırken, gösteri uçakları da Rusya bayrağının rengini püskürterek uçuş gerçekleştirdi. Putin, daha sonra BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan tarafından kapıda karşılandı. İki lider, görüşmede ikili ilişkilere ve bölgesel konulara dair açıklamalarda bulundu.
"BAE, Arap dünyasında Rusya’nın kilit ticaret ortağıdır"
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, görüşmenin başında yaptığı konuşmada BAE ve Rusya arasındaki ilişkilerin birçok alanda güçlendiğine işaret etti. Putin, “Geçtiğimiz gün BAE, 52’nci kuruluş yıl dönümünü kutladı. Sizi bundan dolayı tebrik ederken, Sovyetler Birliği'nin bağımsız, egemen bir devleti ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu hatırlatmak istiyorum. Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya'nın Arap dünyasındaki kilit ticaret ortağıdır. Geçtiğimiz yıl ticaret hacmimiz yüzde 67,7 arttı ve bu yıl daha da artacağını düşünüyorum. Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya'da belirli üretim tesislerinin oluşturulması konusunda endüstriyel iş birliklerimiz artıyor. Petrol ve gaz sektöründe çok sayıda büyük proje hayata geçiriliyor. Ayrıca OPEC+ aracılığıyla da iş birliğimizi sürdürüyoruz. Tabii ki sizinle İsrail-Filistin çatışmasını da ele alacağız. Ayrıca Ukrayna krizini de görüşeceğiz” şeklinde konuştu.
Görüşmenin ardından iki lider, çalışma yemeğine geçerek gündeme dair konuları ele aldı. Putin, Abu Dabi’deki temaslarının ardından Suudi Arabistan’ı ziyaret edecek.

Kaynak: (İHA)