Dün gece geç saatlerde Twittere düşen bir sağlık çalışanının imdat çığlığı idi görüntüler. Kısa sürede viral oldu sanal alemde kınayanlar, üzülenler, çeşit çeşit değişik tepkiler vardı.

Açıp tekrar tekrar izledim işin ilginci sağlık çalışanına yapılan ilk şiddet görüntüsü de değildi. Onlarcasına rastladık öldürülen doktora tanıklık ettik, Urfa’da ve bir hiç uğruna hayatını kaybetti, bugün ismi hastanenin tabelasında.

Koruyamıyoruz ilk aklıma gelen kelime bu oldu yine o görüntülerden sonra.

Daha üzerinden saatler geçmeden Kızıltepe’den geldi aynı bir tablo ve ardından Batman’dan. Ne oluyoruz? Asırlardır şifa dağıtan ve özellikle bizim şahit olduğumuz korona ile mücadelede adeta kendilerini feda ederek aylardır evlerinin yüzünü görmeyen, 94’ü ki bana göre onlar şehit olan sağlık çalışanlarına yapılanlara asla hak vermek, kabul etmek mümkün değil ve olmamalı. Sadece sağlık çalışanını da değil üstelik kadını, çocuğu, vatandaşı, öğretmeni, hayvanları, doğayı.

İşin ilginç tarafı bundan hicapta duymuyoruz artık, çabucak tüketip ertesi gün unutup yeni gündemlere yelken açıyoruz. Unuttuğumuz her şiddet eylemi hangi alandan gelirse gelsin cezasızlıkla sonuçlandıkça ikincil şiddet eylemleri maalesef katlanarak geliyor. Biz yine gündem yapıyoruz ve yine unutuyoruz, hatta bazılarını sanki yine normalmiş gibi karşılaşıyoruz. Şiddettin kısır döngü haline gelmiş halini cezasızlıkla beslenerek, nasıl bir canavara toplumsal bir sorun haline geldiğine tanıklık hallerini yaşıyoruz.

Farkında bile değiliz çoğu zaman o şiddet sarmalının bir gün kurbanı olabileceğimizin. Farkında olmakla başlar herşey aslında, kimden nereden gelirse gelsin kime uygulanırsa uygulansın fiziki, sözel her türlü şiddetin karşında olmak, cezasız kalmaması için mücadele etmek, insan yanımızın gereği aslında. Dilinden, renginden, ırkından, mesleğinden vs vs nedenlerden başkasına reva gördüğün şiddet o sarmal bir gün gelir senide bulur. Nerden gelirse kime gelirse karşında olmalıyız

Hele bu pandemi sürecinde sağlık çalışanlarına yapılan kabul edilemez. Ki hiç bir durumda kabul edilmemeli. Biz utandık yapanlar adına ve kendilerini izleyince umarım onlarda utanır ve artık cezasız kalmazlar umarım.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol