Diyarbakır birçok medeniyete ev sahipliği yapmasından ötürü tarihi zenginliğe, kültüre ve ülkenin en zengin mutfaklarından birine sahip şehirlerin başında gelmektedir. Ancak Diyarbakır’ın başka ve en önemli özelliği ise Dünya’nın her tarafında dağılmış Kürdün gözünün üzerinde olmasından kaynaklanmaktadır. Her Kürt Diyarbakır’daki siyasal, toplumsal ve sosyal gelişmeleri yakından takip eder, ona göre pozisyon belirler.

Bugünlerde Diyarbakır’ın, bölgenin ve Dünya’nın 7 kıtasına dağılmış Kürdün ve haksızlığa, ayrımcılığa karşı çıkan her ırktan insanın birinci gündem maddesi Amed Sportif Faaliyetler Kulübü ve başarısıdır. Amed ismi kimi çevreler tarafından kabul edilmeyip yok sayılsa da tarihi bir gerçek ve tarihi bir coğrafi bölgenin adıdır ve bu yok saymakla yok olmuyor.


Aslında Diyarbakır’ın spor tarihinde gerek takım sporlarında, gerekse ferdi branşlarda sayısız başarı vardır ve bu başarılar halen devam etmektedir. Ancak sporun özellikle de futbolun bir endüstriye dönüşerek milyarlarca dolarlık bütçenin dolaşımda olması hasebiyle siyasetçilerin, mafyanın ve her türlü ayrımcı grupların el atması ile bir güç alanına, bir kazanç alanına dönüşmüştür.


Başta Diyarbakır takımları olmak üzere bölgenin her kentinin takımı, sporcuları yıllarca ayrımcılığa, milliyetçilerin-ırkçı saldırısına maruz kaldı. Tribünlerde faili meçhul cinayetlerin sembolü beyaz toros ve kontrgerilla Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım posterleri açıldı. Hem deplasman da, hem de iç saha da taraftarına yasak getirildi. Futbolcuları, yöneticileri, taraftarları linç edilmek istendi. Siyasetçiler, mafya grupları, başarısız spor yöneticileri bunun üzerinden rant elde etti, başarısızlıklarını gizledi.


Diyarbakırspor’un tarihine baktığımız da bunu net olarak görebiliriz. Bugünkü adı Süper Lig olan kategoride defalarca mücadele eden ve sayısız başarıya imza atan Diyarbakırspor ne zamanki siyasiler, mafya grupları, başarısız kulüp yöneticileri tarafından ayrımcılığa maruz kaldı, birer yıl arayla amatör kümeye kadar gerileyip sonunda tarih oldu.


İşte bu gerçeği bilen yaşayan Diyarbakırlılar, bölge halkı, Kürtler, haksızlığa karşı çıkan Türkler ve her milletten insan, Amed Sportif Faaliyetler Kulübü’nün başarısı ile gururlanıyor, sevincinin büyük coşkuya dönüştürüyor. Aslında bu şampiyonluk ve getirdiği sevinç bir yerde haksızlığa isyan niteliğindedir. Bunu sokağa inen 7’den 77’ye her yaş grubu erkek ve kadının gözlerinde görmek ve attıkları sloganlarda hissetmek mümkündür.


Amed Sportif Faaliyetler, önceki sezonlarda birkaç kez Play-Off'a kaldı. Fakat yine haksızlığa uğrayarak sürekli elendi. Yazıyı kaleme aldığımda son 3 haftaya giriliyordu. Amed Sportif Faaliyetler ile en yakın rakibiyle arasında 6 puanlık fark bulunuyordu. Büyük bir mucize olmadığı takdirde bu kez grubu lider olarak tamamlayıp direk çıkmak nasip olacak. Bunda birçok faktör var elbet. İyi bir yönetim, tecrübeli ve ne zaman, nerede, nasıl müdahale edeceğini bilen kariyerli teknik adam Mesut Bakkal ve ekibinin takımın başına getirilmesi, inançlı bir futbolcu grubu oluşturulması ve de taraftarın başından bu yana her şartta takımının yanında yer almasını sayabiliriz.


Başarı ile birlikte Diyarbakır sokakları yeşil-kırmızı bayraklarla donatıldı. Amed Store’de son 15 günde 200 bine yakın forma satışı gerçekleşti. Iğdır FK maçı biletleri satışa çıkar çıkmaz tükendi. 33 bin kişilik stat doldu. Dışarıda kalan taraftarlar için kentin çeşitli meydanlarına kurulan dev ekranlarda binlerce taraftar geçen haftadan itibaren büyük coşkuyla maçları izledi.
Bu arada bu kadar ayrımcılığa, bu kadar saldırıya maruz kalan Amed Sportif Faaliyetler ve taraftarları, kendi takımları gibi misafir takımları da büyük centilmenlik içinde misafir etti, alkışlamasını bildi.


Amed Sportif Faaliyetlerin şampiyonluk yolundaki rakiplerinden Anagold 24Erzincanspor Kulüp Başkanı Ömer Akyürek, Amed Sportif Faaliyetler ve taraftarlarından övgüyle söz etti. Akyürek, ‘33 bin kişi stadyumu tamamen doldurmuş, 3-4 bin seyirci de stadyum dışında bekliyordu. Maçın başından sonuna kadar takımlarına müthiş şekilde destek verdiler. Tek bir sinkaf bile duymadım. Örnek taraftarlık sergilediler’ dedi.


Yine şampiyonluk yolunda Amed Sportif Faaliyetlerin bir başka rakibi  Kastamonu Kulübü Başkanı Cengiz Aygün de, maç öncesi yaptığı açıklamada ‘Aramızda iki puan fark var. Biz düşman değiliz, provokasyondan uzak duralım. Biz Diyarbakır’da çok iyi ağırlandık. Amedspor’un taraftarıyla, o havasıyla o ilin şampiyonluğa ihtiyacı var. Ben Kastamonuspor başkanı ya da Kastamonulu olmasam herhalde ikinci takım olarak Amedspor çıksın derdim. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum’ diyerek aslında istendiğinde sporda kardeşliğin ve dostluğun sağlanabileceğini gösterdi.


Bu arada benim diğer bir memleketim Vanspor FK’nin de direk bir üst lige çıkma şansı devam ediyor. Umarım Vanspor FK’de direk çıkar ve çifte bayram yaşarız.  
Sevgiyle kalın.