HABER - Güneş OCAĞA / Zafer TÜZÜN

Sadet Partisi ve Gelecek Partisi'nin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Şeyh Said’in torunu Avukat Muhammed Sabır Fırat, seçim çalışmaları kapsamında bugün Diyarbakır'a geldi. Fırat ilk olarak, Şeyh Said ve arkadaşlarının naaşının bulunduğu Dağkapı'daki özel bir hastanesinin avlusuna gelerek beraberindekilerle Fatiha okudu.

Şeyh Said’in Torunu Diyarbakır'da Seçim Startını Verdi3


“DİYARBAKIR’IN ADALETE İHTİYACI VAR”

Ardından Şeyh Sait Meydan'ına gelen Fırat, burada basın mensuplarına açıklamada bulundu. Fırat, "Şeyh Said Meydanı’nın hemen yanı başında Şeyh Efendi ve dava arkadaşlarının defnedildiği yerde okuduğumuz Fatiha’nın ardından tüm Diyarbakırlılara selam ve hürmetlerimi sunuyorum. 31 Mart Yerel  Seçimleri   dolayısıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı Saadet Partisi adayı olarak bulunuyorum. Aziz hemşerilerim Diyarbakır’ın su ve ekmeğe olan ihtiyaç gibi adalete, dürüstlüğe ve hizmete ihtiyacı olduğu aşikârdır" dedi.
Diyarbakır'ın hizmetten mahrum olduğunu belirten Fırat, şunları söyledi:  "Siyasetin merkezi Diyarbakır, siyasi çekişmeler sebebiyle hizmetten mahrum kalmıştır. Diyarbakır sadece sekiz yıllık kayyım yönetimi sürecinde değil   öncesinde de Takrir-i Sükûn Kanunu, Şark Islahat Planı, Bölge Müfettişlikleri,   OHAL Bölge Valilikleri uygulamaları neticesinde benzer politikalara maruz kalmıştır.


Diyarbakır’ın on senelerdir maruz kaldığı kaderi iradelerimiz ile değiştirme gayretindeyiz. Bizler, ev sahibi olarak Diyarbakır’ı kayyımla, hendekle, baskıyla, particilikle, kavga haliyle değil; olması gerektiği gibi tarihi, kültürü, kardeşliği ve samimiyeti ile yaşatma gayesindeyiz. Diyarbakır’ın ihtiyaçları iki kutup arasında sıkışmış bir halde yeni bir yolu aramaktadır. Diyarbakırlının ekmeğine göz diken iktidara ve rant odaklarına karşı ekmek kavgası veren halkımıza umut olmak için   çalışacağız. Halkın hakkını savunan, vatandaşları yerel yönetim sürecine dahil eden, milletin ekmeğini ve emeğini kollayan bir belediyecilik anlayışı getireceğiz."

Şeyh Said’in Torunu Diyarbakır'da Seçim Startını Verdi2

“İKİ ANA POLİTİKAMIZ OLACAK”

"Diyarbakır’a hakkını teslim etmek için iki ana politikamız olacak" diyen Fırat, şöyle devam etti: "İlki ekmek hakkı. Diyarbakır’ın sanayisinin geliştirilmesi, ticari ağının oluşturulması, istihdam olanaklarının arttırılması, tarım, hayvancılık ve turizm gibi olanaklarının geliştirilmesi üzerinde duracağız. İkinci olarak ise sosyal ve kültürel haklar üzerinde durarak yerel yönetim olarak kimliklerimizi ve şahsiyetlerimizi yaşatacağız."


Diyarbakır'ın kaybedecek bir beş yılının dahi olmadığını ifade eden Fırat, konuşmasını şöyle sürdürdü:  "Diyarbakır’ın susturulmaya çalışılan sesi ve ihtiyaçları ifrat ve tefrit arasında sıkışmıştır. İfrat ve tefrit arasına hapsolan sesimizi bu uçlardan arındırmak mümkün olsun diye bugün yeni bir yol sunarak aday bulunmaktayız. Hiçbir yerden emir almayan, ikinci ve gizli bir planı olmayan, halk odaklı bağımsız, demokratik ve çok sesli bir riyaset dönemimiz olacak. Diyarbakır’ın kaybedecek bir 5 yılının daha olmadığını bildiğimizden ‘Daha iyi bir yaşam senin hakkın Diyarbakır’ diyerek yola koyulduk."

Muhabir: Güneş OCAĞA / Zafer TÜZÜN