Haber-Güneş Ocağa

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Valiliği'nin ev sahipliğinde 5 Mart'ta iş insanlarıyla gerçekleştirdiği toplantıya, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ve sadece AK Parti'nin Diyarbakır milletvekillerinin katılmasını meclis gündemine taşıdı. 

Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın yanıtlaması üzere, verdiği soru önergesinde, seçim sürecinde her siyasi partiye eşit mesafede yaklaşması gereken Diyarbakır Valisi'nin, salon toplantılarına ve sokak gezilerine yalnızca AK Partililerle katılmasının gerekçesi ve izahı nedir diye sordu.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun verdiği soru önergesi şöyle:

"1.Ulaştırma ve Altyapı Bakanının da katıldığı İş Dünyası Temsilcileri Toplantısınerede yapılmıştır? Bahse konu toplantının giderleri Valilik bütçesinden mi karşılanmıştır?

2.İş dünyasının temsilcileri hangi kriterlere göre davet edilmiştir?

3.Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanının toplantı divanında Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su ile oturmasının, Büyükşehir Belediye Başkan Adayının da aynı divanda olmasının devlet teamüllerinde bir tarifi var mıdır?

4.Seçimlere 25 gün kala  Adalet ve Kalkınma Partisinin bu tür yerel seçim çalışmalarına Diyarbakır Valiliği ev sahipliği yapmaya devam edecek midir?

5.Diyarbakır Valiliği tarafından düzenlenen etkinliklere davet edilecek milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri nasıl belirlenmektedir?

6.Özellikle seçim sürecinde her siyasi partiye eşit mesafede yaklaşması gereken Diyarbakır Valisinin, salon toplantılarına ve sokak gezilerine Adalet ve Kalkınma Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı, İl Başkanı ve parti temsilcileriyle birlikte katılmasının gerekçesi ve izahı nedir?"

Muhabir: GÜNEŞ OCAĞA