e-Devlet, teknolojiyi kullanarak vatandaşların hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Geçen aylarda eklenen özellik sayesinde, emekli adayları artık gelecekte alacakları maaşı da sorgulayabilecekler. Peki, bu yeni hizmet nasıl çalışıyor ve emeklilik hayallerinizi nasıl şekillendirebilir?


4A EMEKLİ AYLIK BİLGİSİ HESAPLAMA

Emekli maaşı hesaplaması, çalışma günü, prim ödemesi gibi pek çok kritere göre değişiklik gösterir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kendi sitesinde maaş ve emeklilik zamanı bilgileriyle birlikte, kesinlik içermeden emekli olduğunuzda alacağınız maaşı belirtir. Eğer bugün emekli olsaydınız ne kadar maaş alacağınızı merak ediyorsanız, SGK tarafından uygulamaya konan “4A Emekli Aylık Bilgisi Hesaplama” ekranını kullanabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde 4A güvencesine sahip emekliler, güncel aylık bilgilerini görüntüleyebilirler. İşte bu uygulamayı kullanarak emekli maaşınızı hesaplayabilirsiniz:

1. 4A Emekli Aylık Bilgisi Hesaplama sayfasına gidin.

2. T.C. Kimlik numaranızı, SSK Sicil Numaranızı, baba adınızı, nüfus ilinizi ve doğum tarihinizi girin.

3. “Sorgula” butonuna tıklayarak emeklilik hesaplamasını yapabilirsiniz.

2024 yılı Ocak dönemi aylık artışı verileri sisteme yükleninceye kadar uygulama geçici olarak kapatılmıştı, ancak SGK tarafından uygulama 7 Şubat itibarıyla tekrar açıldı. Uygulamaya giriş yaparak emekli maaşınızı öğrenebilirsiniz.

Kaynak: E - DEVLET