İlyas AKENGİN/Özel Haber

Güneydoğu Ekspres- Küresel ısınmanın etkisiyle son yılların rekor hava sıcaklığını yaşayan Türkiye’de Afrika sıcaklarının etkisi devam ediyor. Cizre’de 49.1 olarak ölçülen termometreler Diyarbakır’da ise 45-47 derece arasında seyrediyor. Bunaltıcı havanın etkisiyle gündüz vakitleri dışarı çıkmayan kent sakinleri, akşam saatlerinde açık alanlarda ve parklarda serinlemeye çalışıyor. Diğer yandan sıcaklarla mücadele eden Diyarbakırlı vatandaşlar, klima ve vantilatöre yöneldi. Kentte klima satışlarında patlama yaşarken, bazı markaların “stokta kalmadığı” gerekçesiyle kente ürün göndermediği öğrenildi.

YÜZDE 400’LÜK ARTIŞ VAR

Diyarbakır’da faaliyet gösteren Fujitsu bayisi Kasım Peker, klima satışlarında ciddi bir artışın olduğunu söyledi. Peker geçen yıla oranla satışların yüzde 400 arttığını belirterek, “Geçen yıl bu vakitlere kadar toplam 100 adet klima sattık. Ama bu yıl adeta patlama yaşandı. Şuana kadar 400 klima sattık. Birçok firma stok sorunu yaşıyor. Stokların temini Eylül sonu. Fiyatlarda yüzde 25 artış var. Buna rağmen klima talebi oldukça fazla” dedi.

MONTAJ SORUNU YAŞANIYOR

Peker, Eylül ayına kadar yoğunluğun devam edeceğini kaydederek, “Arçelik ve Beko’da ciddi yoğunluk var. Montaj için 20 gün randevu veriliyor. Vatandaş haklı olarak bu sürenin daha kısa olmasını istiyor” şeklinde konuştu.

ÖNCELİK KONTEYNER KENTE VERİLDİ

Arçelik Bayisi Kahraman Papatya ise, hava sıcaklığının etkisiyle eldeki tüm klimaların tükendiğini ifade etti. Papatya, “Diyarbakır’da beyaz eşya ile birlikte müthiş bir pazar büyümesi var. Yüzde 25’in üzerinde klima aldık. Aşırı talep olunca ilk hafta da tükendi. Şirketten klima istediğimizde yıla göre üretim yapıyorlar. Bir aydır klima alamıyoruz. Konteynır kente özel üretim yapıyorlar. Böyle olunca iç piyasaya ek klima üretimi olmadı. Geçen yıla oranla yüzde 25 fazla klima almamıza rağmen sorun yaşıyoruz” dedi.