İşsizlik, ekonomik sıkıntı ve astronomik gıda fiyatları karşısında alım gücünün diplerde olması nedeniyle toplumumuzun tamamında olduğu gibi toplumun çekirdeği olan ailelerde de şiddetli geçimsizliğe neden olmaktadır. Özellikle son zamanlarda hepimizin malumu olan ve içimizi acıtan gençlerin intiharları, aslında esas alınması gereken tek gündem bu olmalı.

Tam da bu noktada sürdürülebilir toplumsallığın olmazsa olmazı olan STK’lar, ilçenin devlet kurumları, kanaat önderleri ve yatırımcılarının elini taşın altına koymalarının zamanı gelmiştir.

Geçtiğimiz hafta içimizdeki umudu yeşerten çok kıymetli bir gelişme yaşandı. Memleketini seven gelişmesini isteyen iş insanları “ilçemiz için ne yapabiliriz? ” sorusunu kendilerine sormuşlar ve kentte ekonomi masaya yatırılmış. Akıllardan en çok geçen çözüm ise Organize Sanayi Bölgesi tesis edilmesi geçti.

İlçemizde kesinlikle, Silvan Organize Sanayi Bölgesi, Tarım Alet ve Makinaları ile yeni projelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bölgemizin coğrafi yapısının engebeli ve tesisleşmeye müsait alan darlığı sebebiyle kurumsallaşmayan imalatçı firmalarımız yakın iller yada arz/talep yoğunluğu olan bölgeleri tercih etme eğilimindedir. Güneydoğu Bölgesi'nin jeopolitik konumu ve ulaşım akslarına en yakın olanda bulunan Silvan'a mutlaka bir OSB yapılanması elzemdir.

Silvan Barajı’nın faaliyete girmesiyle beraber karma OSB yada, tarıma veya tarım aletlerine yönelik OSB'si şeklinde planlanabilecek çalışma uzun vadede bölgemizin ticari potansiyeline katkı sağlayacaktır. Tarım aletleri başta olmak üzere tarım ürünleriyada tekstil sektöründe planlanabilecek bir Organize Sanayi Bölgesi'nin sadece Silvan'ın olmadığı gibi bölgemizin tamamının belirlenen sektörlerde çekim merkezi haline gelmesi muhtemeldir.

Silvan Barajı'nın hizmete alınmasıyla Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) bölge genelindeki sulama hedeflerine ulaşılması adına önemli bir adım atılacaktır.

Silvan Barajı ülkemizin ve Avrupa'nın ön yüzü beton kaplı baraj tipinde en yüksek olan bir barajdır. böyle bir öneme sahip olan Silvan'da OSB'nin kurulması kaçınılmazdır.

Silvan bu nokta da bölgelerin de geçiş güzergahı üzerinde olması, Hazro, Kulp, Lice  ve Kocaköy ilçelerine yakın olması stratejik bir konuma sahiptir. İçinde bulundurduğu imalatçı ruh ve alternatif sektörleri ile Silvan ilçesinde OSB yapılanması mutlaka sağlanmalıdır. Tarihi geçmişi olan ve turizm potansiyeline sahip Silvan ilçemizde planlanacak ve yatırıma geçecek bir OSB'nin de en az iki OSB kadar ekonomik döngü yaratması muhtemel olmakla birlikte, Diyarbakır, Silvan'ın olduğu kadar ülkemizin de yerli üretimine fayda sağlayacağına inanmaktayız.

Dolayısıyla Silvan'ın hangi bölgesine kurulursa kurulsun bölgeye en kısa zamanda mutlaka sanayi planlaması yapılmalıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol