Haber - Mehmet Mücahit CEYLAN

DEM Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez, 16 Mayıs 2024 tarihinde R. İ. adlı çocuğun geçirdiği kaza sonucunda parmağının koptuğu, yaralanma sonrası Şırnak'ta üç hastane gezdikten sonra tedavi olmak için Diyarbakır'a gittiğine ilişkin iddiaları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

DEM Partili vekilin soru önergesinde şunlara yer verildi:

“Tarafıma ulaşan iddialara göre 16 Mayıs 2024 tarihinde R. İ. adlı çocuk, geçirdiği kaza sonucunda parmağı kopmuş, yaralanma sonrası Silopi Devlet Hastanesine götürülmüş, hastanede plastik cerrah olmadığı gerekçesi ve ilgisiz bir tavırla Cizre Dr.Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi’ne yönlendirilmiştir.

Cizre Dr.Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi’ne gelen hasta yakınlarına bu hastanede de plastik cerrahin bulunmadığı belirtilerek, Şırnak Devlet Hastanesine gitmeleri salık verilmiştir. Hasta yakınlarının ambulans talebine ise “ambulansın 2-3 saat sonra gelebilir” yanıtı verilmiştir. 

Kendi imkanları ile Şırnak’a doğru yola çıkan hasta ve yakınlarına Şırnak Devlet Hastanesi’nde ulaştıklarında hastane yetkilileri tarafından görevli plastik cerrahı doktora ulaşılamadığı ve Diyarbakır’a gitmeleri söylenmiştir. 

Tüm bu süreçte hastaya ambulans tahsis edilmediği, herhangi bir sevk işleminin yapılmadığı, sadece Şırnak Devlet Hastanesi’nde ufak bir tıbbı müdahalede bulunulduğu ve üç hastanede de hasta ile ilgilenilmediği iddia edilmiştir. 

Şırnak’ta çöken sağlık sistemi yurttaşların hayatını tehdit eder hale gelmiştir. Personel ve ekipman eksikliğinin çözümüne yönelik Bakanlık tarafından atılmış somut bir adım bulunmamaktadır. 150 bin nüfuslu Cizre ve 120 bin nüfuzlu Silopi’de plastik cerrahın bulunmaması skandal niteliği taşımaktadır!

Bu bağlamda; 

  1. Uzuv kopmalarında erken müdahale önemini korumakta iken Şırnak’ta üç hastane dolaşan ve Diyarbakır’da tedavi olmak zorunda kalan hasta ile ilgili iddialar doğru mudur?
  2. Tarafınıza ulaşmış herhangi bir şikayet var mıdır?
  3. Söz konusu olay ile hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  4. Cizre ve Silopi’ye plastik cerrah ataması yapılacak mıdır?”
Muhabir: Mehmet Mücahit CEYLAN