ÖZEL HABER - Fuat BULUT

Yöreye has şalvarı ve kefiyesi ile üşütmesin diye gövdesini halı parçasıyla örttüğü bir hayvanla Siverek sokaklarını arşınlarken rastlaşıyoruz. Arka fonda bir kuzuyu gezdirdiğini düşünürken, yaklaştıkça Türkiye’de nadir bulunan bir köpek türü olan tazı olduğunu anlıyoruz.

Siverek’in Meyrê’si3

Ömer İpka, Siverek’te ve bölgede bu ırktan köpeğin bulunmadığını anlatıyor. Adını Meyrê koyduğu tazısını her gün bir saat gezdirdiğini ifade eden İpka, “Bu köpek yarışta dünya şampiyonudur. Bundan daha hızla koşan bir köpek yoktur. Çok uysal bir hayvandır. Tüm günüm onunla ilgilenmekle geçiyor” dedi.

Siverek’in Meyrê’si2


TAZI KÖPEĞİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Tazı, öncelikle avcılık için yetiştirilen bir ırktır. Türkiye’nin en nadir bulunan köpek ırklarından biridir. Bu ırkın kökeni çok eskidir. Çevik, estetik, kaslı ve çok hızlı bir yapısı vardır. Çok hızlı koşabilen bir tazıdır. Bu tazı aynı zamanda koruma altına alınmış olan ırklardan biridir. Türk tazısı yurt dışına çıkarılabilmesi için Eğitim Merkezi Komutanlığı’nın ve Askeri Veteriner Okulunun özel izni gerekmektedir. Bunun dışında çıkarılması zordur.

Siverek’in Meyrê’si4

Tavşan, bıldırcın, tilki ve diğer bazı hayvanların avlanmasında çok kullanılır. Tazının karakteri, sevdiği insanlara karşı çok bağlı, özellikle sahiplerine karşı inanılmaz bağlı olma özellikleri taşır. Yaşayan en hızlı köpek türü olarak bilinen tazılar, 1.5 saniyede 72 km hıza ulaşabilirler.

Muhabir: Fuat BULUT