Özel Haber-Fatma TEMEL

Güneydoğu Ekspres- Hava sıcaklığının arttığı Diyarbakır’da son bir ayda sıkça yaşanan su kesintileri vatandaşların tepkisine neden oldu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ), kentin birçok semtinde son bir aydır günde 8 saati bulan su kesintilerine başvuruyor. İki hafta önce kuraklığa dikkat çeken DİSKİ Genel Müdürü Fırat Tutşi, düzenlediği basın toplantısında her bir vatandaştan günlük 10 litre su tasarrufu yapılmasını istemiş, aksi taktirde de su kesintilerine başvurabileceklerini açıklamıştı. Bu açıklama ile birlikte eş zamanlı olarak günlük su kesintilerine başlayan DİSKİ, son olarak önceki gün aldığı bir kararla iş yeri önü ile kaldırımların hortumla yıkanmasını bir ay süreyle yasaklanacağını duyurdu.

Su kesintilerinin özellikle yoksul kesimin yaşadığı merkez ilçeler Bağlar, Sur ve Yenişehir ilçelerinde yapılması, vatandaşları mağdur ediyor.

GÜNDE 8 SAAT KESİNTİ YAPILIYOR

Son bir ayda günde 8 saatlik su kesintisinin yaşandığı yerlerden biri de Bağlar’daki 5 Nisan Mahallesi. Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan esnaf ve vatandaşlar, yazın kavurucu sıcağında mağdur edildiklerini söyledi.

5 Nisan Mahallesi Muhtarı Mehmet Karahan, mahalle sakinlerinin her gün kesintiler için şikâyette bulunduğunu ifade ederek, “Bu sorun nedeniyle mahalleli sürekli beni arıyor. Bazen akşam bazen de geceden sular kesiliyor. Sabaha kadar gelmiyor diyorlar. Ben de DİSKİ’yi aradım ‘arıza var’ dediler. O arızayı gidermek için suların kesildiğini söylediler. İnsanların içecek suyu yok. Bakkaldan su alıp ihtiyaçlarını gidermek zorunda kalıyor. Yetkililerin buna bir çözüm bulması gerekiyor” diye konuştu.

‘YAZIN ORTASINDA PERİŞAN OLDUK’

Ev emekçisi olan Feryat Kabur, “Bir aydır her gün suları kesiyorlar. Bu kavurucu yazın ortasında perişan olduk. Dün evde misafirlerim vardı. Sabah suyu kestiler akşama kadar gelmedi. Yani eğer kazanda, bidonlarda su varsa şanslıyız. Ne bir çeşme var ne bir depo. Perişan olduk” dedi.

Su kesintisi yüzünden iş yerini kapatmak zorunda kaldığını söyleyen Hadi Bilgiç adlı esnaf ise, “Evim köyde ve her sabah şehir merkezine geliyorum. Mesela geçtiğimiz günlerde işyerine geldim, sular akmıyordu. Saat 15:00’e kadar gelmeyince dükkânı kapattım. Komşulardan su alayım dedim ancak mahallede de kimsenin suyu yoktu. Yani bu yazın sıcağında suyumuzu kesmedikleri kalmıştı” diyerek, sitem etti.

‘YETKİLİLER ÇÖZÜM BULSUN’

Mahalle sakinlerinden Ahmet Tanlı ise şunları söyledi: “Yaklaşık bir aydır her gün sularımız kesiliyor. Bazen birkaç saat bazen geceden sabaha kadar bazen de gün içinde uzun süre kesiliyor. Bu durumdan çok şikâyetçiyiz. Su bulamıyoruz o saatlerde. Yani bu büyük bir mağduriyettir. Neden böyle yaptıklarını da bilmiyoruz. Yani bu duruma derhal bir çözüm bulunması gerekiyor.”