CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu yaptığı açıklamada" Van halkına açıkça pusu kurulmuştur. İradesi gasp edilmek isteniyor" dedi.

DEM Adayı Abdullah Zeydan’ın Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanlığının iptal edilerek ikinci sıradaki AK Parti adayı Abdulahat Arvas’a verilmesi protestoları sürerken CHP Heyeti Van’da DEM Partiyi ziyaret ederek destek mesajı verdi.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“BU HALKIN YÜZÜNE NASIL BAKACAKSIN”

‘’Cumhuriyet tarihinden bu yana kayyum yoktu. Önce kayyumu icat ettiler. Şimdi de seçilmiş Van halkını iradesini yok sayarak usulsüz biçimde AK Partili belediye başkanını oturtmaya çalışıyorlar. Bunun yasada, hukukta yeri yoktur. Hukuk sadece yazılı kurallar değildir aynı zamanda halkın oluşturduğu bir hukukta vardır. Bu hukuk gaspa karşıdır. O koltuğa oturtma o mazbatayı al yırt. Böyle bir hukuku kabul etme.

Ailene kişisel tarihine bu sıfatı yakıştırma. Bu vicdansızlıktır. Sana o mazbatayı veren hakim olabilir. Ama sen onu kabul etmezsen büyüksün o mirasın halka ailene kalır. Nasıl bu halkın yüzüne nasıl bakacaksınız. Toplumsal barışa böyle bir darbe olamaz. Biz karşısındayız. Bu hukuksuzluk kaldırılana kadar karşısında duracağız.’’

Kaynak: HABER MERKEZİ