Mardin'e adım attığınız anda, farklı dinlerin ve kültürlerin izlerini her yerde görebilirsiniz. Ezan sesiyle ellerini semaya kaldıranlarla, çan sesiyle dua edenler yan yana yaşar. Bu şehirde, geçmişin izleri ve geleceğin umutları bir arada bulunur. Mardin’in dar sokaklarında yürürken, her köşede yeni bir hikaye keşfetmek mümkündür. Mardin'de zaman adeta durur ve sizi geçmişin büyülü dünyasına çeker.

TARİH VE KÜLTÜRÜN KALBİ

Mardin, her köşesi tarih kokan bir şehirdir ve anlatacak sayısız hikayesi vardır. Sokaklarda dolaşırken bazı kapılarda farklı işaretler görebilirsiniz. Kapılardaki ince ayrıntılar, bu medeniyetin ne kadar özenle inşa edildiğini gösterir. Mardin, sokaklarında neredeyse hiç çöp görmeyeceğiniz şehirler arasındadır. Yüksek taş evleri ve abbara adı verilen alt geçitleriyle göz alıcı bir görünüme sahiptir.

MARDİN'İN TARİHİ MİRASLARI


ULU CAMİİ

Süryani, Ermeni ve Müslüman ustalar tarafından inşa edilen Ulu Camii, Mardin'in en eski camisidir. Minaresinde sekiz kapı bulunur. “Mardin'e gelenler cennete gelmiş kadar olur” derler. Caminin eni boyundan daha uzun yapılmış olup, herkesin ön saflarda namaz kılabilmesi amaçlanmıştır. Detaylar, küfi yazılar ve gözyaşı motifleri, dönemin işçiliğine hayran bırakır.

KASIMİYE MEDRESESİ

İki katlı ve tek bir avlu etrafında inşa edilen Kasımiye Medresesi, özel taş işçiliği ile yapılmıştır. Avludaki çeşme, tasavvufi bir anlam taşır. Çeşmeden akan su, insanın yaşam döngüsünü simgeler: doğum, çocukluk, olgunluk ve kaçınılmaz son. Su, büyük bir havuzda toplanır ve mahşer alanını temsil eder. “Topraktan geldik, yine toprağa döneriz” mesajı, burada su ile anlatılmıştır.

MARDİN KALESİ

Mardin Kalesi, Timur'un bile ele geçiremediği kale olarak bilinir. Mardin için bir 'gerdanlık', kale için ise bir 'kartal yuvası' denir. Dönem dönem restore edilen ve bazı bölümleri tahrip olan kalenin manzarası büyüleyicidir.

Tarihin Ve Kültürün Büyülü Şehri Mardin 2

HATUNİYE MEDRESESİ

1184 yılında inşa edilen bu medresede, Hz. Muhammed’e ait ayak izi bulunur. Özel taş işçiliği ile yapılan yapı, dönemin ustalığını gözler önüne serer.

ZİNCİRİYE MEDRESESİ

Sultan İsa Medresesi olarak da bilinen Zinciriye Medresesi, daha önce rasathane olarak kullanıldığı için yüksek bir konumda yer alır. İnce işçilikle yapılmış olan medresede, eski kitabeler de bulunmaktadır. Medreseyi dolaşırken kendinizi tarihin içinde bir yolculuğa çıkmış gibi hissedeceksiniz.

MOR BEHNAM (KIRKLAR) KİLİSESİ

Mor Behnam ve kız kardeşi Saro adına yapılan kilise, daha sonra camiye dönüştürüldüğü için Kırklar Kilisesi adını almıştır. III. yüzyılda Roma İmparatoru Dokios’a isyan eden 40 asker, Sivas’taki buz gölünde sürülerek öldürülmüş ve kemikleri buraya getirilmiştir.

MOR GABRIEL MANASTIRI

Mardin'in göz kamaştırıcı yapılarından biri olan Mor Gabriel Manastırı, Süryanilerin anayurdu olarak bilinir. Manastırda halen yaşayan aileler ve eğitim alan öğrenciler vardır. Kilisenin kapısı ve yönü doğuya bakar; Hristiyanlıkta İsa’nın doğudan geleceği inancına dayanır. Manastırı sabah 09.00-11.30 ve öğleden sonra 13.00-16.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Kışın öğleden sonra 16.00’ya kadar açıktır.

3Tarihin Ve Kültürün Büyülü Şehri Mardin 3

MARDİN'İN BÜYÜSÜNÜ KEŞFEDİN

Mardin, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle büyüleyici bir şehirdir. Her köşesinde farklı bir hikaye barındıran bu şehir, dinlerin ve kültürlerin harmanlandığı nadir yerlerden biridir. Mardin’e yapacağınız bir ziyaret, sizi tarihin derinliklerine götürecek ve her adımda yeni bir hikaye keşfetmenizi sağlayacaktır. Bu büyülü şehirde geçireceğiniz her an, unutulmaz anılarla dolu olacaktır.

Kaynak: SETUR