HABER - İbrahim İnanç YILDIZ
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır Milletvekili Ceylan Akça Cupolo’nun Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’a verdiği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı: Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma Programında (2021-2023) tarımsal sulamada enerji tüketimi açısından Türkiye ortalamasının yaklaşık yüzde 600 üstünde görünen GAP bölgesinde “tarımsal sulamada enerji tüketimi en yüksek olan il Şanlıurfa’dır. Daha sonra yine tarım potansiyeli yüksek olan Mardin ve Diyarbakır illeri gelmektedir. Tarımsal sulamada zaman zaman yaşanan enerji kesintileri çiftçiler için çok önemli sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunun giderilmesi için yeni ve yenilenebilir enerji politikalarının hayata geçirilmesinde fayda görülmektedir” denmiştir. 

“SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ ÇALIŞMASI VAR MI?”

Akça, Bayraktar’a şu soruları yöneltti: 
“ *GAP bölgesi illeri olan Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa ve Şırnak’ta; tarımsal elektrik borcu olan gerçek ve tüzel kişi sayısı kaçtır?
*Tarımsal sulamada elektrik enerjisine bağlı çiftçiler için enerji arz güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz?
* Çiftçi ve sulama birlikleri için ekolojik, ekonomik ve sürdürülebilir enerji çalışmalarınız var mıdır?  9 ildeki çiftçi ve sulama birliklerinin bu enerji tipine erişim oranları nelerdir?

Editör: İbrahim İnanç YILDIZ