31 Mart 2019 Yerel Seçimleri’nde yüzde 62.93 oy oranıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eşbaşkanlığı’na seçilen Selçuk Mızraklı, 22 Ekim 2019 tarihinden bu yana tutuklu. İtirafçı Hicran Berna Ayverdi’nin beyanları, katıldığı eylem ve etkinlikler ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK) çalışmaları dolayısıyla “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan Mızraklı’nın yerine İçişleri Bakanlığı kararıyla 19 Ağustos 2019’da kayyım atandı. 

5 ay süren yargılama sonucunda Mızraklı’ya verilen 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi tarafından bozuldu.  

‘KUMPAS DAVASIDIR’

Yeniden yargılamanın yapıldığı Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde 15 Haziran’da görülen ilk duruşmada savunma yapan Mızraklı, "4 yıldır bir iftiracının beyanlarıyla tutuklu bulunuyorum. Mahkeme heyeti olarak sizlerin, gerçek ile doğruyu, yalan ile gerçeği birbirinden ayırt edecek yetenekte olduğunuza inanıyorum. Aynı iftiracının beyanlarıyla yargılananların beraat ettiğini biliyorum. Benim ise yaklaşık 4 yıldır tutuklu bulunmam mahkemenizin hukuki takdirinin çok ötesinde bir durumu gösteriyor. Bu durum hukuk ile açıklanamaz. Bu bir kumpas davasıdır" diye belirtti. 

Savunmasında dava sürecindeki hukuksuzluklara da değinen Mızraklı, “Bu davada özel bir hukuk ve sistem kurularak bugüne geldik. Bu davada beraat kararı verseydiniz, kayyumluk sistemi sürdürülemezdi. Hukukta bir ayar vidası oluyor. Tıpkı bizim yaşadığımız süreç gibi. Burada hukukun ayar vidası ben ve bu dava oluyor. Tüm bu yargısal süreç ve hukuksuzlukların nedeni Kürt sorunun çözülmemesinden kaynaklanıyor" dedi.  

MÜFETTİŞLER BULGUYA RASTLAMADI

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun itirafını da hatırlatan Mızraklı, davanın siyasi otoritenin istemiyle açıldığına dikkat çekti. İktidarın kayyım atama için ilk olarak "Örgüte para gönderdiği" ve "Usulsüz işe alım" iddiasıyla İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri’nin görevlendirildiğini, müfettişlerin bu yönde bir bulguya ulaşmadıklarına dair rapor hazırladıklarını söyledi. Mızraklı, algı ile gerçekliğin birbirinin yerini aldığını belirtti. 

Mızraklı, Kürt öncülerin idam edilme biçimlerine ve onların "Boyun eğmeyen" tutumlarına işaret ederek, "Biz de direncimizi buradan alıyoruz. Hiçbir zaman boyun eğmedik ve eğmeyeceğiz" dedi. 

Mızraklı’nın yeniden yargılandığı davanın ikinci duruşması yarın (11 Eylül) Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (MA)