Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Kobani davası sonrası Diyarbakır, Mardin, Bitlis, Tunceli, Batman, Siirt, Bingöl, Ağrı, Şırnak, Muş, Hakkari, Adana, Kars, Van ve İzmir’de valiliklerce toplantı, gösteri ve yürüyüşler dahil olmak üzere her türlü eylem ve etkinliğin 4 gün süreyle yasaklandığını belirterek konuyu meclis gündemine taşıdı.

"Valilik yasakları fiili Ohal rejimidir" diyerek tepki gösteren Karaca, valiliklerce verilen eylem ve etkinlik yasaklarını İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya sordu.

EMEP’li Karaca, Bakan Yerlikaya’dan şu soruların yanıtını istedi:

1- Bitlis, Diyarbakır, Mardin, Tunceli, Batman, Siirt, Bingöl, Ağrı, Şırnak, Muş, Hakkari,Adana, Kars, Van İzmir illerinde Valilik ve Kaymakamlıklarca Ocak 2015 tarihinden bu yana kaçar kere, hangi gerekçelerle ve kaç günlük eylem ve etkinlik yasağı ilan edilmiştir?

2- Bitlis, Diyarbakır, Mardin, Tunceli, Batman, Siirt, Bingöl, Ağrı, Şırnak, Muş, Hakkari,Adana, Kars, Van İzmir illerinde Valilik ve Kaymakamlıklarca Ocak 2015 tarihinden bu yana verilen sokağa çıkma yasağı kararlarına karşı kaç tane dava açılmıştır? Davaların kaç tanesi kabul, kaç tanesi ret, kaç tanesi karar verilmesine yer olmadığına dair karar ile sonuçlanmıştır?

3- Valilik ve kaymakamlıkların eylem ve etkinlik yasaklarına karşı Anayasa Mahkemesince verilen toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlaline dönük kaç tane karar bulunmaktadır? Bakanlığınız bu kararları valilik ve kaymakamlıklarla gereğinin yapılması için paylaşmakta mıdır?

4- Keyfi karar verdiği mahkeme kararlarıyla tespit edilen Vali ve Kaymakamlara ne tür yaptırımlar uygulanmaktadır?

Kaynak: Haber Merkezi