Online satış platformu Çiçek Sepeti’nin internet sayfasında, 1990’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerle anılan “Beyaz Toros” ve birçok faili meçhul katliamın faili JİTEM elamanı olan “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın görüntüsünü taşıyan hediyelik ürün satıldığı ortaya çıktı.

Diyarbakır Barosu, konu hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Baro vekili Av. Mehdi Özdemir tarafından yapılan başvuruda, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’nin 1990’lı yıllarında 17 bine yakın insan faili meçhul cinayetlerde katledilirken; cinayetlerde kullanılan ve bu dönemin sembolü haline getirilmek istenen Beyaz Toros ile birçok cinayetin faili ve paramiliter güçlerin sembol isimlerinden Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın tablosu ÇiçekSepeti’nde 06.03.2023 tarihinde Uyguncase isimli satıcı tarafından satışa çıkarılmıştır. (https://www.ciceksepeti.com/mahmut-yildirim-yesil-the-yesil-25×18-ahsap-tablo-mdf-poster-kcm88485103) Aynı şekilde, Çiçek sepeti tarafından yapılan açıklama ile ürününün platformdan kaldırıldığı ve uyguncase isimli satıcıyla ticari ilişkinin sonlandırıldığı belirtilmiştir.

(Güneydoğu Ekspres)