Haber- Fatma TEMEL

Güneydoğu Ekspres- Yeşil Sol Parti milletvekilli adayları, HDP Diyarbakır il eşbaşkanları, Yeşil Sol Parti Diyarbakır eşsözcüleri ve DBP il eşbaşkanları, basın emekçileri ile kahvaltıda bir araya geldi.

Diyarbakır Milletvekili Adayı Sevilay Çelenk, “Bu destekleme konusunda hiç bir şekilde bir vaat veya pazarlık söz konusu değil. Destekleme karırının nedeni Kılıçdaroğlu’nun söylemleri ve dilinden kaynaklanıyor. Bu stratejik bir durum. Bizim amacımız tek adam rejiminin son bulması. Bunun karşısında en makul aday Kılıçdaroğlu’dur” dedi.

 ‘Ana akım medya iktidarın tekeline girmiş’

YSP Diyarbakır Milletvekili Adayı Cengiz Çandar ise, gazetecilere yönelik gözaltılara tepki göstererek şöyle konuştu:

“Ana akım medya iktidarın tekeline girmiş durumda. 14 Mayıs’tan sonra bütün arkadaşlar özgürlüğüne kavuşacak. Diğer parti ve örgütlerin bu gözaltılara ses çıkarmamasının sebebi bu arkadaşların Kürt olmasıdır. 14 mayıstan sonra burada ki yerel ve Kürt gazetecileri de ana akım medyaya entegre edeceğiz. Bu durumda en ufak bir gözaltı olsa Türkiye’nin her yerinde kıyamet kopacak.”

“100’ün üzerinde vekil çıkaracağız’

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy ise iktidarın medya gücüne değinerek, "Ellerinde çok güçlü ve gerçekleri çarpıtan bir basın gücü var. Ancak bizimde ne kadar gözaltı ve baskı olsa da direnen bir basın gücümüz var. Sizlerin haberleri ile bizim sesimiz halka ulaşıyor. Bizim tutumumuz belli, Cumhurbaşkanlığı seçiminde sistemi değiştirmek için Kılıçdaroğlu’nu destekliyor. Milletvekilliği seçimlerinde ise kendi ittifakımızla seçime gidiyoruz. Biz bu tutumla faşizmi yıkıp, Diyarbakır da 12-0, Türkiye genelinde ise 100’ün üzerinde vekil çıkaracağız“ dedi.