Bilim insanlarının yaptığı çalışmalar, kan gruplarının sağlık üzerindeki etkilerini gün geçtikçe daha net bir şekilde ortaya koymaya devam ediyor. O araştırmalardan biri de demansa yakalanma riskinin kan grupları üzerine etkisiyle ilgiliydi. Araştırmalara göre AB kan grubuna sahip olanlarda risk daha fazla çıktı.

Son yapılan araştırmalardan biri, AB kan grubuna sahip olanların demans hastalığına yakalanma riskinin diğer kan gruplarına sahip olanlara göre daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Demans, özellikle ileri yaşlarda ciddi bir sağlık sorunu olarak kabul ediliyor ve hafıza ile bilişsel fonksiyonların kaybına neden olabiliyor. Bu hastalık günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir ve kişinin yaşam kalitesini düşürebilir. Kan grupları ve demans arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmacılar, AB kan grubuna sahip olan bireylerin demans, Alzheimer ve benzeri bilişsel bozukluklara yakalanma olasılığının diğer kan gruplarına göre belirgin şekilde daha yüksek olduğunu tespit ettiler.

Konuya ilişkin Neurology Dergisi’nde bilim insanları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları yayımlandı. Buna göre AB kan grubuna sahip olan kişilerin diğer kişilere kıyasla demans, Alzheimer ve bunama hastalıklarına yakalanma olasılığı yüzde 82 daha fazla.

Mary Cushman gibi araştırma yazarları, bu çalışmanın kan grupları ile bilişsel bozukluklar arasındaki ilişkiyi ortaya koyduğunu ve bunun önemli bir bulgu olduğunu belirtiyorlar. Ancak, bilişsel bozukluk riskini etkileyen diğer faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguluyorlar. Bu faktörler arasında yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve diyabet gibi sağlık sorunları da bulunuyor.

Kaynak: HALK TV