Ekspres  Haber / ÖZEL HABER


Ahmed Arif ölümünün 33. yılında “şehrinde” anılacak. Şairin üzerine kitapları olan Şeyhmus Diken ve Hüseyin Cengiz’in konuşmacı olduğu programda sanatçı Ferat Üngür de Ahmed Arif şiirlerinden bestelenmiş şarkıları seslendirecek.

Şeyhmus Diken’in “Ahmed Arif, Abisi Olmak Halkının” ve Hüseyin Cengiz’in “Yürek İşçisi” kitapları üzerinden “Ahmed Arif’in Şehrinde” başlıklı ve Ferat Üngür şarkılarıyla yapılacak program Suriçinde Ditav Kültür Sanat Evinde yapılacak.

Ahmed Arif’in ölüm yıldönümü olan 2 haziran 2024 pazar günü saat 17.00’de yapılacak olan Anma Programı Diyarbakır, Suriçi Meryemana Süryani Kadim Kilisesi bitişiğindeki DİTAV kültür sanat evinde gerçekleşecek. Etkinlik ücretsiz olup herkese açık olacak.

Ahmed Arif Ölümünün 33. Yılında ‘Şehrinde’ Anılacak 2

Ahmed Arif ya da asıl adıyla Ahmet Hamdi Önal (21 Nisan 1927 Diyarbakır - 2 Haziran 1991 Ankara), toplumcu gerçekçilik tarzında kaleme aldığı şiirleriyle bilinen, “Hasretinden Prangalar Eskittim” adlı tek eseri; Almanca, Fransızca, Çekçe, Felemenkçe, İsveççe ve Kürtçe gibi birçok farklı dile çevrildi.

Ahmed Arif, Diyarbakır Suriçi’nin Hançepek semtinin eski adıyla Yağcı, yeni adıyla Ahmed Arif Sokağındaki 7 numaralı evde Arif Hikmet Bey ve Sare Hanım'ın 6. çocuğu olarak dünyaya geldi. 

Okul hayatına Siverek’te başlamış, ortaokulu Urfa’da okumuş ve liseyi de Afyon’da yatılı bir okulda tamamlamıştır. Yükseköğrenimine Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi felsefe bölümünde başlamış, fakat öğrencilik yıllarında hapse girdiği için mezun olamamıştır. 

Ahmed Arif, çocukluğunda babasının görevinden dolayı Diyarbakır sonrası Siverek ve Urfa’da yaşadığı için Kürtçe’nin Kurmancî ve Zazakî lehçelerinin yanında Arapçayı da öğrenmiştir. 

Şair-Yazar kimliğinin dışında kâtiplik, gazetecilik ve düzeltmenlik gibi farklı işler de yapan Ahmed Arif, edebiyatın kült şairlerinden olarak çokça okunan ve şiirleri dillerden düşmeyen bir şairdir.

Kaynak: Ekspres Haber