Türk, “Halkımızı susuz bırakan bir anlayışa karşı sessiz kalmayacağız, bunun faturası ne olursa olsun. Polis mi müdahale eder, vali mi müdahale eder?" dedi.

Ankara’da 16 Mayıs tarihinde görülen Kobani davasında Kürt siyasetçilere ceza yağdı. Ceza verilen siyasetçilerden biri de Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’tü. Ahmet Türk’e 10 yıl ceza verilmişti. Gazete Duvar’dan Vecdi Erbay’a  konuştu.

Ahmet Türk’ün açıklamalarından bir kısım şöyle:

“Mardin Belediyesi 8 yıldır kayyımla yönetiliyor ve DEDAŞ'ın faiziyle birlikte, 600 milyon civarında bir alacağı birikmiş. Seçildiğimizin üçüncü günü sekreterleri arıyorlar, borcunuzdan dolayı elektriklerinizi keseceğiz diye. Sonuçta bir diyaloğa girdik. Dedik, daha üç beş gündür geldik, bu kadar zaman beklediniz, şimdi aceleniz nedir? 3 milyon yatırdık ve borcun ödenmesi için zaman istedik. Gitmişler elektriği kesmişler. Bu Mardin'i susuz bırakmak anlamına geliyor. Dedik ki bize fırsat vermiyorsunuz. Biz elbette ki imkanlarımız nispetinde ödeme yaparız. Ama gelin bakın, bütçede bir kuruş yok. Sonuçta halkın tepkisi olmasın, isyanı olmasın diye 10 milyon daha verdik. Ama bu da yetmeyecek. Yarın yine aynı şekilde olacak. Şimdi bu borç bizim de değil. Borçlanan biz değiliz.

Kayyım dönemine ait bir borç ama fatura bize çıkarılıyor. Peki 8 yıldır kayyımdan niye bu parayı almadınız? Burada belediyemizi cezalandırırken halkı cezalandırmaya çalışan bir anlayışla karşı karşıyayız. Şimdiden söylüyorum. Eğer DEDAŞ bunu yapmaya devam ederse DEDAŞ'ın binalarının etrafını saracağız. Halkımızı susuz bırakan bir anlayışa karşı sessiz kalmayacağız, bunun faturası ne olursa olsun. Polis mi müdahale eder, vali mi müdahale eder? Etsinler. Kendilerinin yaptığı borçlanmanın faturasını bize çıkardıkları zaman asla kabul etmeyeceğiz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ