ÖZEL HABER - Fuat BULUT / Veli BALTACI

Tarihinde ilk kez 1. Lig’e kapı aralayan Amedspor, 2. Lig’e veda etmek için tüm hazırlıklarını tamamladı. Kent yek vücut, kulüp ise kupayı alıp merhum kaptan Şehmus Özer’in mezarına gitme hazırlığı yapıyor.

TFF 2. Lig Kırmızı Grup Lideri Amedspor, 77 puanla en yakın rakibi olan Kastamonuspor’un 6 puan önünde. Son 3 maçına çıkacak olan yeşil kırmızılı takım, hafta sonu Iğdırspor’u kendi evinde ağırlayacak.


SALİH PERVANE: SIFIRDAN BİR TAKIM OLUŞTURDUK

Maç öncesi Amedspor Futbol Şube Sorumlusu Salih Pervane, yönetime geldikten sonra neler yaptıklarını ve şampiyonluğa uzanan yeşil kırmızı hikayeyi, gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e şöyle anlattı:

Amedspor Onurlu Duruşuyla Şampi̇yon Olacak4

"Biz ilk geldiğimizde takım hemen hemen yoktu. Hiçbir futbolcu yoktu, futbolcuları değiştirdik. Yönetime gelirken de başkanla birlikte iyi bir yönetim grubu oluşturuldu. Teknik Direktör Serdar Bozkurt ile istişare edip, başkanın bilgisi dahilinde Murat Yiğiter ile birlikte transferlerimize başladık. Yeni bir takım oluşturduk, sıfırdan bir takım oluşturduk.


“HALKA HİTAP EDECEK, KAREKTERLİ OYUNCULARI TRANSFER ETTİK”

Öncelikle hem yetenekli hem de karakterli oyuncuları bir araya getirmek istedik. Burada popülist davranıp, çok para verip yıldız oyuncuları buraya yığmadık. Taraftarı bir algı içerisine sokmak yerine gerçekten futbol karakteri olan, şampiyonluğa ve halka bu hitap edecek oyuncular seçtik. Oyuncularımızın hepsi bu karakterde oyunculardır. İlk sezonda yaklaşık 22 tane yakın transfer yapıldı. Senenin başında bütün bölgeler alternatifli bir şekilde bir kadro oluşturuldu. Burada hiç kimse daha önce birbiriyle oynamamıştı. İlk defa birbirleriyle oynayan çoğu futbolcu grubundan oluşuyordu. Yeni hoca, yeni takımla birlikte iyi bir oyun sistemi ve iyi bir kadro yapılanmasıyla lige başladık.

Amedspor Onurlu Duruşuyla Şampi̇yon Olacak6


“BAŞARI GELİNCE TARAFTARIN KIRGINLIĞI BİTTİ”

Birinci devrede takımın hem yeni oluşması, hem taraftarın geçmişten kalan kırıklığı ve üzüntüsünden dolayı ilk haftalarda taraftar fazla gelmiyordu. Başarı geldikçe beşinci altıncı haftalarda bizim 8 maçlık galibiyet serimiz geldikçe taraftar sahaya geldi. Birkaç kötü sonuçtan sonra ilk yarıyı Serdar Hoca ile iyi bir şekilde tamamladığımızı düşünüyorum. İkinci sezonda Serdar Hoca ile yol ayrımı oldu. Büyük emekleri için kendisine çok teşekkür ediyorum. İkinci yarıya hoca değişikliğinden sonra Mesut Bakkal ile başladık. Mesut Hoca hem kariyer açısından hem isim açısından iyi bir teknik direktörü. Onun doğrultusunda transferler yapıldı. 5 futbolcu alındı.


İKİNCİ YARIDA DAHA TOPARLADIK

Stoper mevkisine, orta sahaya ve forvete transferler yapıldı. Taşkın Çalış, Berkay Can, Yakal Taylan, Çekdar ve Mert Çapar ile birlikte yeni transferler yapıldı. Orada iyi bir uyum sağlandı. İlk yarıya şansız bir baraberlik ile başladık. Denizli maçıyla birlikte o şanssız bir beraberlikten sonra iyi bir ivme yakaladı. Takım hem hocanın etkisiyle hem de Mert Çapar ve Çekdar'ı da katkısıyla daha golcü ve istekli devam etti. 

Amedspor Onurlu Duruşuyla Şampi̇yon Olacak5


YÖNETİM OLARAK ŞAMPİYONLUKTA İNANÇLIYDIK”

Sene başında yönetimin gerçekten inancı başkanla birlikte şampiyonluktu. Biz bu halkın hak ettiği şampiyonluğu vermek için buradaydık. Şampiyonluğa inandığımız için bu yönetime girdik. Resmi olarak sonuçlanmasa bile ben şampiyon olduğuna inanıyorum. Bu saatten sonra çok büyük mucizeler olmadığı sürece Amedspor ikinci lig defterini kapatıp, birinci lige doğru yol almıştır diye düşünüyorum. Biz 3 puan alırsak, Kastamonu da herhangi bir puan kaybı yaşanırsa şampiyonluğu garantiliyoruz. Ama biz alırsak ve Kastamonu da alırsa ikimizin ikili averajına baktığınız zaman çok büyük bir uçurum var. Bizi yakalama durumları yok. Olmadığı için de büyük ihtimal bizim şampiyonluğumuz garanti olacaktır.


“DURUŞU OLAN BİR TAKIMIZ”

Amedspor zaten kurulduğu günden bugüne duruşu olan ve o duruşuyla beraber hemen hemen bölgenin bütün insanlarına hitap eden bir takım. Sadece bölgenin değil hiçe sayılmışların, yok sayılmışların, istenmeyenlerin de takımıdır. Amedspor  bölge olarak Diyarbakır’ın takımı gibi görünse de bütün bölgenin takımıdır. Amedspor Ağrı'da, Iğdır’da bizim deplasmana gittiğimiz Kars'ta, Van'da sadece bu ülkeyle sınırlı kalmayıp, Çin'de Japonya'da Amerika'da, İngiltere’de, İspanya'da taraftarı olan bir takımdır.

Amedspor Onurlu Duruşuyla Şampi̇yon Olacak3


“BU TAKIM HALKINDIR, STK’LARIN KATKISI KIYMETLİDİR”

3 büyükler Türkiye'de önemlidir. Ama Amedspor ilk 3 içerisine girebilecek potansiyelde bir taraftar grubuna sahip bir takımdır. Amedspor sadece futbolla ilgili  değil. Amedspor duruşu olan bu duruş üzerinden yaşamını sürdüren bir kitleye sahip. Bu kitle yıllardır ne pahasına olursa olsun bu takımı sahipleniyor. Sahiplenmeye de devam edecek, çünkü bu takım kişilerin değildir. Bu halkın takımıdır. Tabii bu süreçte takım maddi olarak çok geride kaldı. Ama bu maddiyat sürecinde de özellikle Ticaret Odası Başkanı Sayın Mehmet Kaya'nın destekleri çok büyük oldu.

STK’ların, iş insanlarının inanılmaz bir desteği oldu. Halkın ve esnafın da buna katkı sunduğu göz ardı edilemez. Bu işin içinde onlar çok büyük bir paya sahip. O yüzden onlara da buradan çok teşekkür ediyoruz. Bu takıma çok büyük katkıları, çok büyük faydaları olmuştur. İlerleyen süreçlerde de katkıları devam eder diye düşünüyorum.”

Muhabir: Fuat BULUT / Veli BALTACI