DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, ziyaret ettiği deprem bölgelerinden gözlemlerini aktardı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla yıkımın çok büyük olduğunu vurgulayan Babacan, "İlaç temini büyük sorun. Seyyar eczaneler arttırılmalı. Kronik hastalar var ve ilaçlarının adlarını hatırlamıyorlar. Tuvalet büyük sorun. Mutlaka daha çok seyyar WC temin edilmeli. Salgın hastalıkların yayılmasına uygun bir ortam var" dedi.

Elektrik sorununa da değinen Babacan, şu ifadeleri kullandı:

"Yıkım çok büyük. Türkiye’de kamu özel bakmadan ne kadar iş makinesi varsa, boşta ne kadar jeneratör varsa acilen bölgeye sevk edilmeli. Elektrik yok çoğu yerde. Antakya, Maraş, Adıyaman ve pek çok yerde geceleri zifiri karanlık. El feneri ve pil lazım."

ADANA'YA GEÇTİ: MAALESEF SIKINTI BÜYÜK

Antakya'nın ardından depremden etkilenen Adana'ya giden Babacan, 5 binanın tamamen yıkıldığı Çukurova Yurt Mahallesi'nde açıklama yaptı. Babacan, Adana'da yıkılan toplam bina sayısının 16 olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Adana merkezde maalesef sıkıntı büyük. Çok sayıda aile enkaz başında yakınlarını bekliyor, yakınlarından bir haber bekliyor. Acı büyük. Şehir merkezindeyiz. Ancak şehir merkezinde olmamıza rağmen her yerde olduğu gibi burada da arama kurtarma faaliyetlerinin ve diğer yardımların geç ulaştığından vatandaşlarımız bahsediyorlar haklı olarak, şikâyet ediyorlar.”

Türkiye'nin yakın tarihinde bu kadar büyük bir yıkımla karşı karşıya kalmadığını söyleyen Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir yandan büyük bir yıkım bir yandan sınırsız, sonsuz ihtiyaçlar, ama bir yandan da sınırlı kamu kapasitesiyle ve sivil çabalarla bu ihtiyaçların karşılanma yarışı var, çabası var. Sıkıntı büyük, Allah yardımcımız olsun. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Çok sayıda acılı aile var. Acı büyük, yıkım büyük. Kurtarma çalışmalarına katılan kamu veya özel, bireysel çabasıyla da olsa bu çalışmalara katılan tüm arkadaşlarımıza tüm vatandaşlarımıza özellikle şükranlarımızı iletmek istiyorum. Türkiye’nin her yerinden kendi çabasıyla çırpınarak buralara ulaşan kendi elleriyle adeta toprağı, betonu kazıyarak insanlara ulaşmaya çalışan binlerce gönüllü vatandaşımız var sahada. Hepsine tek tek şükranlarımı iletiyorum. Bunu kurumsal olarak, düzenli olarak yapmaya çalışan tüm sivil girişimlere teşekkür ediyorum. Kamu, belediye, merkez hükümet birimlerinden bu arama kurtarma faaliyetlerine katılan herkese de Allah’tan kolaylık diliyorum. Tekrar milletçe başımız sağ olsun.” (HABER MERKEZİ)