Ankara'da Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Hak-İş) da yer aldığı sivil toplum kuruluşları tarafından Filistin’deki hastane saldırısında ölen siviller için gıyabı cenaze namazı kılınarak, yürüyüş düzenlendi.
İsrail’in Gazze’deki El-Ehli Baptist Hastanesi'ne yönelik saldırısında yaşamını yitirenler için Memur-Sen, Hak-İş ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Ankara Kocatepe Camii’nde gıyabı cenaze namazı kılındı. Ellerine Filistin ve Türkiye bayrakları alan yüzlerce vatandaş, cenaze namazının ardından Sıhhiye Meydanı’na kadar yaklaşık 1 kilometrelik yürüyüş yaptı. Yürüyüşün ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kayabaşı açıklamalarda bulundu.

“Bize düşen Filistinli kardeşlerimizin yaşam mücadelesine destek vermektir”
Kur’an-ı Kerim tilaveti sonrası konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye’nin 81 ilinde Gazze’deki saldırıyı kınamak için sokaklara çıkarak tepki gösteren herkese teşekkür etti. Gazze’deki İsrail saldırılarına karşı direnişlerinin süreceğini vurgulayan Yalçın, “Bize düşen Filistinli kardeşlerimizin, mazlum insanların onur mücadelesine, yaşam mücadelesine destek vermektir. İnsanın doğuştan gelen dört temel hakkı vardır; bunlar yaşam hakkı, mal hakkı, nesil emniyeti ve fikir emniyetidir. Filistinli kardeşlerimizin yaşam hakkı eğer garanti değilse, bu dünyadaki tüm insanların sorunudur. Onların evlerine el konuluyor, mallarına çökülüyor, işgalciler getirilip onların yerlerine zoraki yerleştirilerek kendileri sürgüne gönderiliyor. Burada mal emniyeti yoktur, yaşam emniyeti yoktur” ifadelerini kullandı.