CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Hakkari Belediyesi'ne atanan kayyuma tepki göstererek, AK Parti'yi eleştirdi.

Tanrıkulu, "31 Mart’tan sonra Türkiye’de özellikle Kürt Meselesinde yeni bir siyasi iklim oluşabilirdi;  Adalet ve Kalkınma  Partisinin yürüttüğü siyaset tarzının bir karşılığının olmadığını seçim sonuçlarına bakarak anlamaları gerekirdi. Kobane Davasında siyasetçilere verilen hapis cezaları, geçtiğimiz gün Hakkari Belediyesine atanan kayyum, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Türkiye’nin Kürt Meselesinde çatışmadan, silahtan, terörden beslenen siyaset tarzını devam ettireceğini gösterdi" dedi.

"KÜRT HALKI VAR"

Vatandaşların farklı kimliklere sahip olduğunu belirten Tanrıkulu, "Türkiye’de yaşayan yurttaşlar, sadece tek kimliğe ait yurttaşlar değiller; hakim kimliğin dışında kendisini bundan farklı tanımlayan kimliklere sahip olan yurttaşlarımız var; Kürtler var, Kürt halkı var. Demokratik katılımın önü tıkanırsa, merkezde siyasi katılım engellenirse, yerelde siyasete katılım engellenirse başka yollar ortaya çıkar" diye konuştu.

"AK PARTİ 8 YILDIR DENİYOR"

Tanrıkulu, " Adalet ve Kalkınma Partisi de 8 yıldır bunu deniyor. Merkezi yönetime katılımda Kürtleri temsil eden siyasi partilere dönük kapatma, tutuklama, siyaset yasakları; yerelde de bugüne kadar kimsenin aklına gelmeyen, denenmeyen en şeytani yöntem olan kayyum uygulamalarını deniyorlar. Türkiye’de sadece 1980 Askeri Darbe döneminde, darbecilerin aklına gelen bir yöntemdi kayyum uygulaması. Yani sadece darbecilerin aklına gelen yöntem, 80’lerde, 90’larda ülkeyi yönetenlerin aklına gelmedi denemek istemediler. O zamanlar da silah, çatışma, terör vardı" diye konuştu.

AK PARTİ'YE SESLENDİ

Kayyumların suç olduğuna işaret eden Tanrıkulu, "15 Temmuz Darbe Girişiminden sonra, iktidar her türlü hukuk dışı uygulamalara başvurarak kayyum mevzuatını ortaya çıkardı. Adalet ve Kalkınma Partisi parlamentodan geçiremediği kayyum düzenlemesini, OHAL nedeniyle KHK çıkarma yetkisi aldığı için bu uygulamayı parlamentodan geçirdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi, Anayasanın 127. Maddesine göre seçmenler tarafından seçimle oluşturulan ve kamu tüzel kişileri olan belediyeleri, Anayasaya aykırı biçimde seçilen herkesi görevden alarak, 8 yıldır atanmış memurlarla yönetiyorlar; dolayısıyla bu düzenlemenin kendisi Anayasaya aykırıdır. Aykırılıktan öte Anayasaya karşı, Anayasal düzene karşı suçtur.  Kayyum uygulaması, halkın iradesine karşı darbedir, halk iradesinin gaspıdır. Adalet ve Kalkınma Partisine bir kez daha sesleniyoruz; bu uygulamaya son verin, yeni kayyum atama uygulamalarına girişmeyin" diye belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ