İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden uzaklaştırılan Belediye Eş başkanı Mehmet Sıddık Akış’ın yerine DEM Parti Meclis üyeleri toplanarak oy birliğiyle Viyan Tekçe’yi Belediye Eşbaşkan vekili olarak belirledi. 

DEM Parti Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Vezir Coşkun Parlak, “Eşbaşkanımız Mehmet Sıddık Akış’ın gözaltına alınmasının ardından İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamayla Hakkari Valisi belediyeye kayyım olarak atanmıştır. 5 Haziran’da görülecek mahkemenin kararı beklenmeden böylesi bir kararın verilmiş olması söz konusu kararın siyasi saiklerle alındığının ispatıdır” dedi.

“MECLİS ÜYELERİ KAYYIMI İSTEMİYOR”

Belediyenin seçilmiş iradesi olan meclis üyelerinin kayyumu kabul etmediğine dikkat çeken Parlak, “Bizlerin esas aldığı tek bir yer vardır o da halkımızdır. Halkımızın meclis üyelerimize verdiği irade vekaletine sahip çıkmak en büyük sorumluluğumuzdur. Bu sorumluluk ve bilinçle bugün Hakkari Belediye Meclis üyelerimizle bir araya gelip Hakkari halkının iradesini korumak için kimi kararlar almış bulunuyoruz. Hukuk normlarının uygulandığı bir Türkiye’de olması gereken durum bugün tutuklama kararının ardından belediye meclisinin kendi içinden bir başkanvekili seçmesidir. Bu nedenle bizler bugün Hakkari Belediyesi Eş başkanımız Mehmet Sıddık Akış’ın görevden uzaklaştırılmasının ardından belediye meclisi olarak gerçekleştirdiğimiz oylama sonucunda eş başkanımız Viyan Tekçe’nin belediye başkanvekili olarak seçmiş bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Belediye Eşbaşkan vekili seçilen Viyan Tekçe de, “Yasaları tanımayan bu iktidar kararından vazgeçmeli ve belediye Eş başkanımıza görevi iade edilmelidir. Belediye bizim için sadece bir binadan ibarettir. 5 yıl boyunca halkımızın yanında olacağız ve onlara hizmet edeceğiz. Gasp edilen bu koltuk kendilerine helal değildir. Çok zor koşullarda seçim çalışmaları yaptık ve büyük bir emek verdik. Vazgeçmeyeceğiz ve burada halkımızın yanındayız” diye konuştu.

Kaynak: MA