ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA
DEM Parti'nin PM üyesi ve ön seçim koordinasyonunda yer alan Güney Yusufoğlu, Diyarbakır Büyükşehir Belediye adayının belirlenmesi için düzenlenen halk oylamasının ikinci turunu, kadın aday adaylarının ilk turda kazanmasını ve neden ilk tur seçimlerinin iptal edildiğine dair gazetemize Güneydoğu Ekspres'e değerlendirmelerde bulundu.


“KADINLARA İLGİ FAZLAYDI”


DEM'in kadın aday adaylarına dönük delegasyonun ilgisinin daha fazla olduğuna dikkat çeken Yusufoğlu, "Kadınların Kürt hareketinde ve DEM Parti'de öncü kimliği bu seçimlere de yansıdı. Toplumumuz bu anlamda bir zihniyet devrimi gerçekleştirdi. Bunun yansımasını da ilk turda kadın adayların erkeklerden daha önce belirlenmesinde görüyoruz. Bu anlamda DEM Parti'nin Kadın Meclisi, TJA ve Kürt kadın hareketini tebrik ve teşekkür ediyoruz" dedi.


“MUAZZAM BİR DENEYİM ELDE ETTİK”


Ön seçimlerin partileri açısından çok fazla yenilikleri barındırdığını vurgulayan Yusufoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İlk kez böylesi bir seçim yaptık. İlk kez böyle bir durumla karşı karşıya kaldık. Bizim için ilk tecrübeydi. Büyük bir hafıza ve deneyim elde ettik. Bu yönüyle de bu ön seçimlerle bir kaç adım daha ileriye gittik."

İlk deneyim olduğu için bazı handikapların da yaşandığına işaret eden Yusufoğlu, "Bir kaç yerde de partimizin genel kabul ölçülerine ters düşen durumlar yaşandı. Bundan kaynaklı iki ilçe ve Büyükşehir Belediyesi için iki kez birinci turu oylaması yapmak zorunda kaldık" diye konuştu.

Dem Pm Üyesi Yusufoğlu Deneyim Elde Ettik2


“SEÇİM KAMPANYASINI BAŞLATIYORUZ”

Diğer adaylardan daha fazla oy alıp ama yüzde 50+1'i geçemeyen iki aday Garip Kandemir ve Doğan Hatun için bugün ikinci turun yapıldığını ifade eden Yusufoğlu, "Hangi arkadaşımız kazanırsa kazansın bizim için değerlidir. Halkımıza hayırlı olsun. İkinci tur seçimlerinin hemen ardından 31 Mart'ta gerçekleşecek yerel seçimler için seçim kampanyamızı hemen başlatacağız" dedi.

Editör: Güneş OCAĞA