HABER - Ali Çekdar KORKMA

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren DEM Partili Serhat Eren, Diyarbakır Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde 62’si hükümlü 14’ü personel olmak üzere 76 kişinin öğlen yemeğinden zehirlendiğini hatırlattı. Önergesinde Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Türkiye Hapishaneleri 2023 yılı Hak İhlali Raporu’na atıfta bulunan Eren, “Diyarbakır Ceza İnfaz Kurumu Kampüsü içerisinde yer alan cezaevlerinde verilen yemeklerin besin değerinin yeterince iyi olmadığı, yemek çeşitleri ve porsiyonlarının az olmasıyla birlikte yemeklerin yapılışında kullanılan ürünlerin hijyenik olmadığını tespitleri yapılmıştı” dedi.


BAKAN’A SORULAR YÖNELTTİ

Eren, Bakan Tunç’tan şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“*Basına ve kamuoyuna yansıyan zehirlenme haberlerine ilişkin bakanlık olarak adli ve idari soruşturma başlatılmış mıdır? 

*Diyarbakır Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde kaç mahpus kalmaktadır? 

*Zehirlenme olayının yaşandığı gün kaç mahpus aynı yemeği yemiştir? 

*Toplamda kaç mahpus ve personel yemekten dolayı zehirlenmiştir? Bunlardan kaçı tedavi sonrasında taburcu edilirken kaçının tedavisi sürmektedir? 

*İlgili kurumun yemekleri hangi şirket/kurum tarafından yapılmaktadır? Bu şirket yemek ihalesini ne zaman ve ne kadara almıştır? 

*Bu kurumun denetimi hangi birimlerce ne sıklıkla yapılmaktadır? 

*İlgili kurumda yemeklerin besin değeri nasıl belirlenmektedir? Günde 1 öğünde kaç çeşit yemek çıkmaktadır? Yemekler hazırlanırken hijyen kurallarına uyulmakta mıdır? 

*İlgili kurumda yemeklerin besin değerlerinin düşük olduğu ve yemekler hazırlanırken hijyen kurallarına uyulmadığı yönündeki raporlar neden dikkate alınmamaktadır? 

*ÖHD’nin 2023 yılı Türkiye Hapishaneleri raporlarında yer alan tespitlere ilişkin şu ana kadar bakanlık olarak ne tür işlemler yapılmıştır?”

10-    İlgili kurumda verilen yemeklerin besin değerleri ve hijyenlerine dair mahpuslardan tarafınıza ya da ilgili kurumlara kaç şikâyet gelmiştir? Bu şikayetler sonucunda neler yapılmıştır?

Muhabir: Ali Çekdar KORKMA