ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Bir zamanlar yoksulların doyurucu bir öğün olarak gördüğü simit, artık lüks kategorisine yükseldi. Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan Diyarbakır’daki simitçiler, maliye artışı nedeniyle simide zam yapmak zorunda kaldıklarını söylediler.

Simitçi Vedat Parmak, "Sürekli yaşanan maliye artışı nedeniyle, simitçiler olarak bizler de maalesef ki fiyatı yükseltiyoruz. Ben simidin tanesini şuan 15 TL'den veriyorum. Bildiğiniz gibi ekmek arası döner 100 TL oldu, bizler de sabahtan akşama kadar sokaklarda güneşin altında dolaşıyoruz. Büyük bir emek veriyoruz. 10 TL artık kurtarmıyor. Ekmek paramızı çıkarmalıyız. Akşam eve gittiğimizde geçindirdiğimiz bir ailemiz var, mecburen simidin tanesini 15 TL yaptık" dedi.


HERKES BİR FİYAT BİÇMİŞ

Simidin tanesini 12,5 TL'ye satan Remzi Koran ise, "Bazı arkadaşlar 10, bazıları 15, bende 12,5 TL'ye satıyorum. 10 TL'den vermek artık bizi geçindirmiyor. 15 TL'de şuan için yüksek geliyor, bu yüzden 12,5'a satıyorum. Ama ilerleyen zamanda ben de 15 TL'ye satacağım" diye konuştu.


Simidi 10 TL'den satan Ramazan İncik ise şunları söyledi: "Artık 10 TL'den satmak bizi geçindirmiyor. Ama 15 TL'de vatandaşlara yüksek geliyor. Mecburen şuan 10 TL'den veriyorum, ama ilerleyen zamanda ben de 15 TL'den satacağım."


FİYATLAR TİCARET BAKANLIĞI'NIN ONAYINDA

Ticaret Bakanlığı, 2 ay önce simit fiyatlarının belirlenmesinde daha etkin bir rol üstlenmek için yeni bir düzenleme hayata geçirmişti. Buna göre, simit fiyatlarının belirlenmesi artık Ticaret Bakanlığı'nın onayına bağlanmıştı. Fakat herhangi bir denetim gerçekleştirilmediği için Diyarbakır'da simitçiler kendilerine göre fiyat belirliyorlar. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar ise, biran belediyenin önce denetim yapılmasını talep etti.

Muhabir: Güneş OCAĞA