ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Veli BALTACI

Tekstil İhracatçıları ve Çalışanları Derneği (TİHCAD) Başkanı Ergin Aydın ve Derneğin İhracat Departman Kurumsal Danışmanı İlyas Karaca, Diyarbakır'daki Tekstil İhtisas OSB'de yer alan firmaları ziyaret ederek, birtakım görüşmeler gerçekleştirdi. SCM Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dalkıran eşliğinde, kentin üretim kapasitesini yerinde gören Ergin ve Karaca, ileriki süreçlerde Diyarbakır'ın tekstilde dünyaya açılması için bir takım çalışma ve projeleri hayata geçirmek için harekete geçtiklerini ifade ettiler.


"DİYARBAKIR'IN DÜNYAYA AÇILMASI İÇİN PENCERE OLACAĞIZ"

Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e özel açıklamalarda bulunan TİHCAD Başkanı Ergin Aydın, "Mehmet beyin davetlisi olarak önce şahsen gelip Diyarbakır'daki Tekstil OSB'yi yerinde görmek istedim. Sadece birkaç saat içinde 13 firmayı gezdik. Çok etkileyiciydi ve büyük fırsatların burada olduğunu gördük. Dernek olarak hayalimiz, Türkiye'deki firmaları markalaştırarak dünyaya açılmasını sağlamak.

Diyarbakır Tekstilinde Istihdam Harekâtı Başlıyor7

Bu doğrultuda Diyarbakır'da 'Topraktan Podyuma' projesini başlatmak istiyoruz. Bununla ilgili buradaki firmalarımızla görüşmeler sağlıyoruz. Eylül ve Ekim aylarında Diyarbakır'da düzenleyeceğimiz bir sempozyumla bütün firmaları güzel bir etkinlikle bir araya getireceğiz. Bugün buradaki ziyaret bizim için bir ön temastı. Ve açıkçası çok etkilendik. Bu ülkenin topraklarında inanılmaz büyük firmalar ve güçler var. Çok kaliteli ürünler var. Şaşırtıcı derecede güzel fırsatlar var. Biz de dernek olarak, onların dünyaya açılan pencereleri olmak istiyoruz" dedi.


DİYARBAKIR'DA KÖY OKULLARINA DESTEK VERECEK PROJE GELİYOR

Kentteki firmalara seslenen Aydın, "Ve buradaki bütün firmalara sesleniyoruz, gelin beraber dünyaya açılalım. Katma değerimizi artıralım. Tasarım olsun, pazarlama olsun her anlamda bütün üyelerimizle destek vermeye devam edeceğiz. Bir de inşallah yakında güzel bir sürprizimiz olacak. Sosyal sorumluluk projesi doğrultusunda, Urfa ve Bitlis'te köy okullarına çok güzel bir destek verdik. Diyarbakır'da da böyle bir proje yapmak istiyoruz. En kısa zamanda sürprizlerle geleceğiz" diye belirtti.

Diyarbakır Tekstilinde Istihdam Harekâtı Başlıyor5


DİYARBAKIR GENÇ BİR NÜFUSA SAHİP

Diyarbakır'ın 2 milyon nüfusunun 950 bininin 0-24 yaş arası olduğuna da işaret eden Aydın, şunları söyledi: "Genç nüfusta işsizlik oranı çok arttı. Burada yakında duyuracağımız çok güzel bir istihdam harekâtı başlatacağız. Bu projeye başladığımızda ilk ilimiz de Diyarbakır olacağını söyledik. Burada gezici karavanlar yapıp istihdam alanında gençlere iş imkanları sağlayacağız, çünkü çok kısa sürede 25 bin gibi bir istihdam sağlanmış ve Tekstil OSB 2'ye, 3'e doğru gidiyor. İleride bu 50-60 bin olabilir. İnşallah çok güzel işler yapacağız.

Diyarbakır Tekstilinde Istihdam Harekâtı Başlıyor4


"DİYARBAKIR TEKSTİLİNİ GÖRÜNÜR KILACAĞIZ"

SCM Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dalkıran ise ziyarete dair önemli bilgiler verdi. Dalkıran, "Diyarbakır tekstilde, Türkiye'ye rol ve model olabilecek bir ihtisas OSB'ye sahip. Ve bunun sadece fason işçilikle yürümeyeceğinin kanaatine vardık. Dolayısıyla yerinde görmek amacıyla, birçok farklı üretim yapan firmaları ziyaret ettik. Bu sadece bir başlangıçtı. Bundan sonraki süreçte, yine Ergin Başkanımızın ve yönetimiyle birlikte Diyarbakır'da bu sektörün bütün firmalarının içinde olduğu bir sempozyum düzenleyeceğiz. Diyarbakır ve tekstil sektörünün hem Türkiye'de hem de Avrupa'da biraz daha görünür olmasına vesile olacağız" diye kaydetti.

Diyarbakır Tekstilinde Istihdam Harekâtı Başlıyor3


YATIRIM İÇİN SANAYİCİLERE SESLENDİ

Diyarbakır'ın hem büyük bir genç nüfusa sahip olduğunu, hem de işsizliğin en yoğun olan kentlerin başında geldiğine dikkat çeken Dalkıran, "Bu iki sorunu çözecek tekstil konfeksiyon firmalarımız her geçen gün sayısal anlamda, kalite anlamında da büyüyor ve adından söz ettiriyor. Diyarbakır sanayi kültürünün maalesef çok olmadığı bir yer. Tekstil ve konfeksiyonun gelişmesiyle birlikte, yine kurumsal firmalarımızın katkılarıyla Diyarbakır'da her geçen gün, varlığını gösteriyor. Diyarbakır'a yatırım için herkesi davet ediyoruz. Sadece gezmek, görmek için değil, aynı zamanda gelip buradaki potansiyeli keşfetmelerini de istiyoruz. Burada yatırım yapmalarını ve sanayide de Diyarbakır'ın adından söz etmelerini istiyoruz" dedi.

Muhabir: Güneş OCAĞA / Veli BALTACI