ÖZEL HABER - Fatma TEMEL / Veli BALTACI

Kentin özellikle merkez Sur ve tarihi yapıların bulunduğu ilçelerine turlar düzenleniyor. Öyle ki hafta sonu araç trafiğine kapatılan bazı yerler, İstanbul’un İstiklal Caddesi’ni andırıyor. Güneydoğu Ekspres Gazetesi olarak, kente gelen turistlere Diyarbakır’ı nasıl bulduklarını sorduk.


“BATIYA GÖRE FİYATLAR DAHA UYGUN”

Bursa’dan gelen Tuna isimli vatandaş, “Diyarbakır medeniyetler şehri, insanları sıcakkanlı. Seviyorum Diyarbakır’ı. Ben Bursa’dan geliyorum. Kürtlere karşı bir ön yargı var. Bence Kürtler kadar iyi kimse yok. Buradaki insanlar bizleri çok iyi karşıladı. Sadece Diyarbakır’da değil tüm doğu illeri öyle. Batıdaki şehirlere göre fiyatlar daha uygun, her yer tarih kokuyor. Her yerin farklı bir güzelliği var. İnsanlar çok sıcakkanlı. Diyarbakır’a geldiğim için gurur duydum. Tarih, kültür, misafirperverlik görmek isteyenlerin gelmesi gereken bir şehir. Bence bütün dünyanın görmesi gereken bir şehir” dedi.


İstanbul’dan gelen Sıla isimli vatandaş da, Diyarbakır’ın gezilmesi gereken bir şehir olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “İstanbul’da yaşıyorum. Çok sık gelemiyorum buraya. Diyarbakır çok güzel ama çok sıcak. Güzel gezilecek yerleri var ama İstanbul kadar değil. Bence Diyarbakır’ı gelip görmeden konuşmamaları gerekiyor. Tanımları, gezmeleri, bilmeleri gerekiyor. Tanıyınca fikirler değişiyor. Gelip görünmesi gerekiyor.”

Di̇yarbakir’a Hayran Kaldilar3


“İNSANLAR SICAKKANLI, DAHA SIK GELECEĞİM”

Diyarbakır’ı çok beğendiğini söyleyen Yüksel Moral isimli vatandaş, “Diyarbakır’ı çok güzel buldum. Bugün ikinci günüm. Bütün Güneydoğu’yu gezdim. Zaman ayırmak istedim. Burayı zaten merak ediyordum. Diyarbakır çok güzel, insanları sıcakkanlı esnafı da öyle. Daha kimseden küfür argo kelime duymadım. İlk defa geldim ve bundan sonra da gelirim” dedi.


“KARAVAN PARKI YAPILMALI”

Karavanla gezen Kenan Gösterişli isimli vatandaş da düşüncelerini şöyle ifade etti: “Biz daha önce de gelmiştik. Çok seviyoruz Diyarbakır’ı. Buradaki tek sorun kalacak yer sorunu. Karavanla geldik. Diyarbakır’ın en büyük sorunu karavan parkının olmaması. Urfa’da, Antep’te var ama Diyarbakır’da yok. Bin bir ricayla kültür kongre merkezinin arkasında kaldık. İzin almak zorunda kaldık. Geçen karavanla geldiğimizde transit geçtik. Diyarbakır’ı çok seviyoruz. Karavancılar geldiğinde burada para harcarlar, şehre katkı olur. Buradaki en büyük eksiklik bu bence. Bölgeyi, Diyarbakır’ı seviyoruz. Yemekleriniz çok güzel göbeğimden belli olduğu üzere.”

Di̇yarbakir’a Hayran Kaldilar4


“HERKES BUYURSUN GELSİN”

Diyarbakır’ın medeniyetler şehri olduğunu belirten Sedat Serin isimli vatandaş, “Çok güzel tarihi yerleri var. Ama daha keşfedilmemiş. Diyarbakırımızı ziyaret edecek turistler farkına varırlar. Kentin biraz daha geliştirilmesi ve tanıtılması gerektiğini düşünüyorum. Turistlerin gelmesi çok iyi. Esnaflara, insanlara katkı oluyor. Buraya gelen misafirlerimiz yeni yerler görmüş ve keşfetmiş oluyor” dedi.


Tekirdağ’dan gelen Nuriye isimli vatandaş da, “Diyarbakır’a ilk defa geliyorum. Bizim için güzel bir deneyim oldu. Düşündüğümüzden daha farklı. İnsanları çok sıcakkanlı. Gezilecek bir sürü yeri var. Güzel memnun kaldık. Tekirdağ’dan geliyorum bence herkes buyursun gelsin. Yaklaşımlar çok güzel esnafları çok iyi” diye konuştu.

Muhabir: Fatma TEMEL / Veli BALTACI