İbrahim İnanç YILDIZ/ÖZEL HABER

Güneydoğu Ekspres- Aydın’ın Efeler ilçesinde bulunan Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurdunda geçtiğimiz günlerde yaşanan asansör kazasında Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4'üncü Sınıf Öğrencisi Zeren Ertaş, yaşamını yitirdi. İddiaya göre; Yurdun 6’ıncı katında 16 kişinin bindiği asansör fazla yükü taşıyamadığı için aşağı yöne doğru hareket etti. Asansörün hareket etmesi ile birlikte paniğe kapılan Ertaş, hareket eden asansörden dışarı çıkmak isteyince duvarla asansör arasına sıkışarak hayatını kaybetti.

Yaşanan asansör kazasındaki ölüm tepkilere neden olurken, kentlerdeki asansörlerin ne durumda olduğu tekrardan gündeme geldi.

DİYARBAKIR’DA 1500 ASANSÖR KIRMIZI ETİKETLİ

Güneydoğu Ekspres Gazetesi olarak, Diyarbakır’da yetkili kurumlardan aldığımız güncel bilgilere göre, kent genelinde 12 bin 423 asansörden 5 bini yeşil, 5 bin 300’ü mavi, 500 sarı, bin 500’ü kırmızı etiketli olarak işaretlenirken, 123 asansöre ise bina sorumlularının izin vermemesi üzerine bakılamadığı ifade edildi.

Yeşil etiketli asansörler risk teşkil etmeyen asansör olarak ifade edilir. Mavi renkli hafif kusurludur ve 12 ay içinde aksaklıkların giderilmesi istenir. Sarı etiket can ve mal güvenliği yönünden risk teşkil ettiği için 60 gün içinde sorunun giderilmesi için bina yönetimine  bildirilir. Kırmızı etiket ise yüksek risk tespit edilen asansör anlamına geldiği için arızanın 30 gün içinde giderilmesi için tekrar kontrol yapılır. Eğer sorun giderilmez ise, asansör bağlı bulunduğu ilçenin belediyesine bildirilir ve mühürlenerek kapatılır.

ASANSÖRLERİN AYLIK BAKIMLARI ZAMANINDA YAPILSIN ÇAĞRISI

Kentte asansörlerin aylık muayeneleri Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafında hizmet yeterlilik belgesi almış 52 firma tarafından gerçekleştiriliyor. Belediyelerle yapılan protokoller sonucu yıllık olarak yapılan kontroller ile etiketleme işlemleri farkı kurum ve firmalar aracıyla yapılıyor. Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ise yapılan kontrollerle ilgili denetleme işlerini yürütüyor.

Yetkililer, bina sorumlularının insanların can güvenliği için asansör bakımlarını zamanında yetkili firmalara yaptırmasını istedi.

Asansörlerin duruma ilişkin Makine Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi’nde Asansör Birim Sorumlusu Mehmet Arığtekin, gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuştu.

KAMU YARARI VE İHMAL VE İHLAL EDİLİYOR

Bölge özelinde asansörlerin periyodik bakımının Makine Mühendisleri’nden alınıp özel firmalara verilmesinin kamu yararı önceliğini ihmal ettiğini gösterdiğini dile getiren Arığtekin, “Asansörlerin, asansör periyodik kontrol yönetmeliğine göre yılda bir defa A tipi muayene kuruluşları tarafından denetime tabi tutulması zorunludur. Yapılan kontroller sonucu ‘kırmızı’ renkli bilgi etiketi iliştirilen asansörler ağır kusurlu, sarı renkli bilgi etiketi iliştirilen etiketler kusurlu, mavi renkli bilgi etiketi iliştirilen asansörler hafif kusurlu ve yeşil renkli bilgi etiketi iliştirilen asansörler kusursuz olarak tanımlanır. Kırmızı veya sarı renkli bilgi etiketi iliştirilen asansörlerin mavi ya da yeşil renkli bilgi etiketi iliştirilene kadar kullanılmaması hususunda sorumluluk bina yöneticilerindedir. Kırmızı ve sarı renkli bilgi etiketi alıp takip kontroller neticesinde eksiklikleri giderilmeyen ve etiket rengi aynı kalan asansörlerin A tipi muayene kuruluşları tarafından ilgili idare/il özel idareye bildirilmesi ve ilgili idare/il özel idare tarafından kullanıma kapatılıp mühürlenmesi gerekmektedir” dedi.

BİNA YÖNETİCİLERİ AYLIK VE YILLIK KONTROLLERİ TAKİP ETMELİ

Söz konusu denetimlerin uygulanması için gerekli sorumluluğun bakanlık, A tipi muayene kuruluşunun ilgili idare/il özel idarenin, asansör bakım firmalarının ve bina yöneticilerine ait olduğunu ifade eden Arığtekin, “Bu unsurların eşgüdümlü bir şekilde çalışması, asansör kazalarını ve kayıpları minimuma indirgeyecek hatta önüne geçecektir. A tipi muayene kuruluşu; protokol imzaladığı ilgili idare/il özel idare sınırları içinde denetimi gerçekleştirmemiş asansör bırakmamalı, ilgili idare/il özel idare; kırmızı veya sarı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve bina yöneticilerinin kontrol istemediği asansörleri mühürleyerek kullanıma kapatmalıdır. Yönetmelik gereği her ay bakımı zorunlu olan asansörlerin yetkili asansör bakım firmaları tarafından bakım işlemleri özenle gerçekleştirilmelidir. Ayrıca bina yöneticileri konunun hassasiyetini kavrayıp asansörlerin aylık bakım ve yıllık periyodik kontroller süreçlerini takip etmelidir” dedi.

AYDIN YAŞANAN KAZA TÜM ANLATILANLARI DESTEKLEMEKTE

Aydın kız yurdunda yaşanan ve bir insanın ölmesiyle sonuçlanan asansör kazasının tüm bu anlatılanları maalesef destekler nitelikte olduğunu dile getiren Arığtekin, “Söz konusu idarelerce halk kavramı yerine müşteri kavramı, halkçı belediyecilik yerine rantçı belediyecilik yönetim anlayışının tercih edildiğini göstermektedir. Yaşanan süreç; Toplumsal çıkarları göz ardı ederek kamusal hizmetlerin pervasızca özel firmalara verilmesi, halkçı belediyecilik anlayışı ile uyuşmamaktadır. Kentlerimizin ve halkımızın “toplumcu, demokratik ve halkçı bir yerel yönetim” anlayışına ihtiyacı vardır. Bunun yolunun var olan protokolleri yenilemeyip, herkesin kendi sağlığıyla uğraştığı bu günlerde fırsatçılık yaparak yangından mal kaçırır gibi özel firmalara vermekten değil, aksine yeni mesleki ve teknik işbirliklerini geliştirerek halktan, emekten, adaletten, demokratik laik değerlerden yana kamu yararı gözetilerek dayanışmanın büyütülmesinden geçtiğini bir kez daha hatırlatırız” dedi.

YAŞAM KALİTESİNİ YÜKSELTMEK TEMEL GEREKLİLİK

TMMOB’ye bağlı odalar  olarak kentlerinde var olan sorunların aşılması için sağlıklı, yaşanabilir ve güvenli kentsel çevrelerin üretilmesi gerektiğini belirten Arığtekin, “Kentsel yaşam kalitesinin iyileştirilmesini, kent halkının, emek ve meslek örgütlerinin demokratik katılımını ve denetimini sağlayacak bir anlayışın geliştirilmesini, öncelikli ve temel gereklilik olarak görmekteyiz. Bu anlayışla, kentlerimizin yönetiminde kamu yararının, bilimin, tekniğin ve hukukun esas alınması için, düşünce, uyarı ve önerilerini kamuoyu ile paylaşmaya devam edecek ve eleştiri hakkını sonuna kadar kullanacak ve bu anlayışı benimsemiş belediyelerle işbirliği içinde dayanışmaya devam edeceğiz” dedi.