HABER - Zafer TÜZÜN

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır'da İstasyon Meydanı’nda düzenlediği “Büyük İnsanlık” mitingine yönelik DAİŞ’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda hayatını kaybedenler, katledilişlerinin 9’uncu yılında anıldı.

Diyarbakır'da 9 Yıl Önce Katledilenler Anıldı 1

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) öncülüğündeki yürüyüşe, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Tarık Tatlı, DEM Parti milletvekilleri Ceylan Akça ve Sinan Çiftyürek, katliamda yaralananlar ve çok sayıda kişi katıldı.

MEŞALELİ YÜRÜYÜŞ

Suriçi'nde bulunan Urfakapı'da toplanan kitle, meşalelerle  İstasyon Meydanı’na kadar yürüyüş düzenledi.

Diyarbakır'da 9 Yıl Önce Katledilenler Anıldı 3

“KATLİAMCILARI UNUTMAYACAĞIZ”

Yürüyüşün ardından ilk olarak konuşan

DEM Parti İl Eşbaşkanı Abbas Şahin, katliamları yapanları hiçbir zaman unutmayacaklarını söyledi. Şahin, "Katliamlara karşı her zaman hafızamızı diri tutacağız. Ülke demokrasiden 9 yılda uzaklaştıkça uzaklaştı. OHAL koşulları had safhaya ulaştı. Bizler Kürtler ve Türkiye halkları asla vazgeçmedik. Katliamda yaşamını yitirenleri anıyoruz” dedi.

MÜCADELE VURGUSU

Katliamda yaşamını yitiren Necati Kurul’un abisi Hayati Kurul, "Bu katliamlara karşı her zaman mücadelemizi sürdüreceğiz. Geri adım atmayacağız. Her ne olursa olsun bu davanın arkasında durmaya devam edeceğiz. Bütün hukuksuzluk ve adaletsiz yargılamaları asla kabul etmedik ve etmeyeceğiz” diye konuştu.

Van Milletvekili Sinan Çiftyürek, "Kürt halkının tarihi, Türkiye halklarının tarihi katliamlar tarihidir. Her katliam bir yeraltı karanlık gücü tarafından geliyor. Bu 5 Haziran katliamı da 7 Haziran öncesinde halk üzerindeki siyasete yön vermek içindi. 9 yıl önce yaşamını yitirenleri anıyoruz. 400 yaralıyı da selamlıyorum" ifadelerini kullandı.

MİLLETVEKİLİNDEN POLİS ANONSUNA TEPKİ

DEM Partili Ceylan Akça, polis amirinin megafonla konuşmalara müdahale etmesine tepki gösterdi. Akça, "Ankara katliamını yapan IŞİD organizatörü 40 defa MİT’e girdi, onun için mikrofonlarınız niçin kalkmadı? Ama acılı bir aile acısını ifade edince mikrofonlarınız ses çıkarabiliyor” dedi.

Ardından yaşamını yitirenler için saygı duruşu yapıldı. Anma, yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yanına karanfil bırakılmasıyla son buldu.

Muhabir: Zafer TÜZÜN