ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA

Diyarbakır'ın Merkez Kayapınar İlçesi'nde bulunan Talaytepe'deki Küme Evleri'nde 12 gün önce yağan yağmurun ardından tellerin birbirine çarpması sonucu elektrikler kesildi. Günlerdir karanlıkta olduklarını ve mağdur olduklarını belirten mahalleli, DEDAŞ’ı sorumlu tuttu.
Gazetemiz Güneydoğu Ekspres'in whatsapp ihbar hattından bize ulaşan köy sakinlerinden Kadri Kabut (30), Kabut, “12 gün önce yağan yağmur ve fırtınadan kaynaklı köyümüzün elektrik kabloları birbirine çarptı ve ardından elektrik kesintisi yaşandı. Bunun üzerine DEDAŞ'ı aradık. Ancak 3 gün sonra bölgeye intikal eden DEDAŞ ekibi, sorunu çözmeden gitti" dedi.

Diyarbakır'da bir mahalle 12 gündür elektriksiz2
"BİZİ CEZALANDIRIYORLAR"


Elektrik sorununun giderilmemesine ilişkin de bilgi veren Kabut, "DEDAŞ ekipleri direğe küçük sigorta takmak istediler. Köy sakinleri de küçük sigortanın yetersiz olduğunu belirterek, daha büyük bir sigortanın takılmasını talep etti. Bunun üzerine ekiple tartışma yaşandı. Tartışma sonrası köy sakinlerini tehdit eden ekipler, her haneye 30-70 TL arası ceza keseceklerini söylediler. Ayrıca bizim köyde 2-3 hanenin elektrik aboneliği de yok. Onların aboneliği olmadığı için de bütün köyü cezalandırıyorlar. Biz daha önce defalarca elektrik saatlerimizi direğe almaları için başvuruda bulunduk, bizlere ihale sonrası ancak olur dediler. Bütün eksiklik onlardan kaynaklı, bizi cezalandırmaya hakları yok" diye konuştu. 

Diyarbakır'da bir mahalle 12 gündür elektriksiz3
“ÇOCUKLARIMIZ OKULA GİDEMİYOR”


Elektriğin olmamasından kaynaklı büyük mağduriyetler yaşadıklarını belirten Kabut, şöyle devam etti: "Elektrik olmadığı için çocuklar okula gidemiyor. 12 gündür eğitimden mahrum kaldılar. Ayrıca köyde diyaliz hastaları ve cihaza bağlı KOAH hastaları da var. Yaşlı, engelli, çoluk çocuk perişan olduk. Bu saatten sonra hasta köy sakinlerinin ölmesinden DEDAŞ yetkilileri sorumludur.”


DEDAŞ: KAÇAK KULLANIM VAR, TEHDİT EDİLDİK


İddialar ile ilgili olarak görüştüğümüz DEDAŞ yetkilileri ise, şu açıklamayı yaptı: "Burada yüzde 90'nın üzerine bir kaçak kullanımı söz konusu. Aşırı yüklemeden kaynaklı trafo dayanmıyor. Ve burada çok sayıda abonesiz elektrik tüketimi yapanlar da var. Trafonun arızasına sebep olan neden ise aşırı elektrik tüketimi. Kaçak tüketiminin bitirmek ve abonesiz elektrik tüketiminin önüne geçmek için ekiplerin bölgeye girip rehabilite çalışması yapması gerekiyor. Abonesiz tüketicilerin de kayıt altına alınması lazım. Fakat ekiplerin bölgeye girmesine izin vermiyorlar. Eğer verirlerse bir günde elektrik kesintisi sorunu tamamen çözüme kavuşur."

Editör: Güneş OCAĞA