FUAT BULUT – ÖZEL HABER

İçişleri Bakanlığı tarafından 1994 yılında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı’ndan çıkarılan Ahmet Önder, o tarihten bugüne tüm haklardan mahrum bir şekilde Diyarbakır’da ikamet ediyor. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği dilekçelerden sonuç alamayan Önder, gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuştu. Önder, “30 yıldır kimlik mücadelemden vazgeçmedim. Valiliğe, Emniyete, Göç İdaresi’ne, Diyarbakır Barosu’na başvurularım oldu. Haklarımın iadesi için açtığım dava kabul edilmedi. Mağdurum. Kendi toprağımda vatansız bir şekilde yaşamaya çalışıyorum. Hamallık yapmaktan başka çare olmadığı için yıllardır Bağlar Dörtyol’daki Amele Pazarı’nda çalışıyorum. Hiçbir resmi veya özel bir firmada işe giremiyorum, sosyal güvenceden yoksunum. Sosyal yardım dahi alamıyorum. Varlığım ve yokluğumu bile belli değil. Ölsem kimsesizler mezarlığına gömecekler. Buraya gelen mültecilerin statüsü bile benden üstün. Kendi vatanımda vatansızım. Kimliğimi, özgürlüğümü istiyorum” dedi.

DİYARBAKIR MİLLETVEKİLLERİNE ÇAĞRI

Diyarbakır İl Göçmen İdaresi’nin verdiği “Vatansız Müracaat Belgesi” ile kentte ikamet edebilen Ahmet Önder, DEM, CHP ve AK Partili Diyarbakır vekillere çağrıda bulunarak, “Allah rızası için bana yardım edin. Beni vatandaşlıktan çıkardıktan sonra 4 çocuğum ve torunlarım dünyaya geldi. Onların bile kimlikleri var ama babaları olarak benim yok. Bana kimliğimi ve özgürlüğümü geri versinler. Sesimin duyulmasına yardımcı olsunlar” diye konuştu.

Ahmet Önder, İçişleri Bakanlığı tarafından 31 Mart 1994 gün ve 1994/5469 sayılı kararı ile askerliğini yapmadığı için Türk vatandaşlığından çıkarılmıştı.

Editör: Fuat BULUT