ÖZEL HABER - Zafer TÜZÜN

Her geçen gün nüfusu artan şehirde toplu taşıma sorunu çığ gibi büyüyor.  Karaçalı mahallesinde otobüs seferlerinin az olması, araçlarda sabah ve akşam saatlerindeki yoğunluğun yanında bazı otobüslerin duraklarda durmaması tepkileri de beraberinde getirdi.


Sabahın erken saatlerinde yollara düşen yurttaşlar işlerine ve hastanye yada işlerini hal etmek için toplu taşıma araçlarını tercih ediyor. Durakta bekleyen yurttaşlar uzun süre durakta beklemekten sitem ediyor.

Diyarbakır’da Bitmeyen Toplu Taşıma Sorunu5


Yurttaşlar, "Bizler burada bulunan durakta bekliyoruz gelen otobüsler bizleri almıyor, durak da bilinçli olarak durmuyorlar. Diyarbakır’da kayyum ile yönetilen bir belediye de halkın mağdur edilmesinden başka bir hizmet yaptıkları yok" ifadelerini kullandı.


Allah onları islah etsin

Duruma tepki gösteren yolcular, “Belediye otobüsünü 40 dakikadır durakta bekliyorum. Ama az önce buradan geçen otobüs, durağa yanaşmadı, bastı gitti. Bu, Allah’tan reva mıdır? Yeni belediye yönetiminin buna el atması lazım. Otobüsler seyrantepeden sonra basıp gidiyor, bu ramazan ayında diyebileceğimiz tek şey: Allah o şoförleri ve belediye yönetemini ıslah etsin.”

Diyarbakır’da Bitmeyen Toplu Taşıma Sorunu4

Şikayete rağmen sorun çözülmüyor

Mehmet Aksoy adlı yurttaş ise depremden dolayı Sur ilçesine bağlı Karaçalı mahallesine taşınanlardan biri. Konu ile ilgili olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Alo 153 Çağrı Merkezinden defalarca kayıt oluşturduğunu belirterek şunları dile getirdi:

“ Gelen otobüs emniyet kavşağından durağa yetişinceye kadar el kaldırmamıza rağmen durağı es geçip gidiyor.  Neden bu araçlar ilçelere ve mahallelere giderken Seyrantepe durağından sonraki duraklarda el kaldıran vatandaşı almıyorlar bir anlam veremiyorum. Aynı araçlar dönüşte yine Silvan yolu üzerindeki duraklarda bekleyen el kaldıran yolcuları almıyorlar. Otobüs bizi almadığı için ilçelerden gelen minübüslerle  mecburi olarak gitmek istediğimiz yere gidiyoruz.

Diyarbakır’da Bitmeyen Toplu Taşıma Sorunu3

Bunların hepsi duraktan yolcu alınmadığı için resmi olarak şikayetlerim var.  Bana gelen cevap ta bunlar belirtiliyor; “Mehmet Bey; talebiniz oluşturulup, ilgili birimlere aktarılmıştır. Konu ile ilgili tarafınıza SMS yoluyla geri dönüş sağlanacaktır. 7/24 hizmetinizdeyiz. Sağlıklı günler dileriz. Ama hiçbir şekilde sorun çözülmüyor.”

Muhabir: Zafer TÜZÜN