Hülya ASLAN-ÖZEL HABER

Tarihi yerleriyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Diyarbakır, zengin ve lezzetli yemekleriyle de dikkatleri sürekli üzerine çeken bir kent. Diyarbakır'ın merkez Suriçi'nde küçük bir dükkan işleten Ejder Yagız, tescillenecek bir yemek literatüre koydu.

Diyarbakırlıları "Kiremitte Kebap" ile tanıştıran Yagız, "Uzun yılların vermiş olduğu bir birikimden yola çıkarak yeni bir ürün ortaya çıkarmak istedim. Ardından da Kiremit Kebap yaptım. 2 yıl oldu ve herkes tarafından çok sevildi. Klasik olay ciğer ve kebaptır, ama biz menümüze yenilik katacak bir ürün koyduk. Ayrıca Kiremit Kebabı Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Yaptığımız yemeğin, patentini almak gibi bir düşüncemiz de var. Buna yönelik ayrıca çalışmalar da geliştiriyoruz. Her ne kadar farklı yerlerde isim benzerliği olsa da bize has bir yenilik diyebilirim. Bir, iki yerde bu yemeğin taklidi yapıldı, ama tutulmadı ve o lezzet yakalanamadı” dedi.

500 PORSİYON İLE REKOR SATIŞ

Rekor satış yaptığını belirten Yagız, şöyle devam etti: “Bu yemek şu anda Diyarbakır’da rekor satıyor. Günde 400-500 porsiyon sipariş alıyoruz. Yiyenler çok beğeniyor ve yiyen bir daha yiyor diyebilirim. Porsiyonu 150 TL’dir. Ama bizim için paradan ziyade insanların yüzündeki gülümseme önemlidir.”

Diğer kebaplardan farkının ise kaşar, patlıcan ezmesi ve domates sosunun olduğunu söyleyen, Yagız, “Tüm saydığımız ürünler daha sonra kiremitte birleşerek fırına giriyor. Fırında birkaç dakika piştikten sonra, yanında fındık lahmacun ve pilavı ile servis ediliyor. Sıradaki hayalim ise börek kebabıdır. Onu da ilerleyen zamanlarda umarım gerçekleştiririm” diye konuştu.

Editör: Fuat BULUT