Zabıta Daire Başkanlığı’na bağlı Zabıta Denetim, Trafik ve Güvenlik şube müdürlükleri, yurttaşların daha nitelikli hizmet alması için ulaşımdan kaldırım işgaline, fırınlardan marketlere kadar geniş bir yelpazede denetimlerini sürdürüyor. Denetimler sonucunda kusurlu bulunan işletmeler ve kişiler hakkında cezai işlem uygulanıyor.


310 İŞLETME DENETLENDİ

Zabıta ekipleri, son 10 günde hijyen, fahiş fiyat, fiyat etiketi ve kasa-reyon fiyatı karşılaştırması gibi konularda, aralarında market, tatlıcı ve fırınların da yer aldığı 310 işletmeyi denetledi. Yapılan denetimlerde 6 markete kasa-reyon fiyatı karşılaştırmasından cezai işlem uygulandı. Ayrıca gramaj hijyen eksikliğinden dolayı 4 fırına cezai işlem uygulandı.


DİLENCİLERE GÖZ AÇTIRILMIYOR

Kent genelinde yapılan dilenci uygulamasında, muhtelif cadde ve kavşaklarda halkın duygularını sömürerek dilenen 289 kişi, bulundukları alandan alınarak Kantar Zabıta Amirliğine getirildi. Dilencilerin üzerinden çıkan 8.651 (sekiz bin altı yüz elli bir) TL’ye tutanak karşılığında el konuldu. Kimlik bilgileri tespit edilen bir kişi hakkında ise “İdari Yaptırım Karar Tutanağı” düzenlendi.


TOPLU TAŞIMA SÜRÜCÜLERİ UYARILDI

Şehir içi minibüslerine yönelik yapılan uygulamada ise 38 şehir içi minibüsü denetlendi. Minibüs sürücülerine durak dışında yolcu indirip bindirmemeleri, seyir halindeyken araç kapılarını kapatmaları ve güzergahlarına uymaları konusunda gerekli uyarılar yapıldı.

Özel halk otobüslerine yönelik yapılan uygulamada 41 araç denetlendi. Ücretsiz ve indirimli hakkı bulunan yurttaşların mağdur edilmemesi, engelli koltuklarının bağlanmaması, durak dışında yolcu indirip bindirmemeleri ve kart okuma cihazlarının aktif olması konusunda gerekli uyarılar yapıldı.

Ticari araçlara yönelik yapılan kontrollerde 35 taksi denetlendi. Taksimetrelerinin açılması ve yolcudan sabit ücret alınmaması konusunda gerekli uyarılar yapıldı. 
Ağır tonajlı araçlara yönelik yapılan uygulamada da 12 ağır tonajlı araç denetlendi. 1 ağır tonajlı araca şehir içi giriş izin belgesi olmaması nedeniyle cezai işlem uygulandı.

Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Zabıta Daire Başkanı Veysi Rüzgar, trafik hizmetlerinde özellikle toplu taşımayla ilgili yurttaşların kolay ulaşım imkanlarından faydalanması için 24 saat aralıksız çalıştıklarını belirterek, “Özellikle fırın denetimlerindeki ekmeklerde eksik gramaj, market denetimlerinde tarihi geçmiş ürünler, toplu taşımada vatandaş şikayetleri ve vatandaşa yapılan saygısızlıkla ilgili konulara müsamaha göstermeyiz.

Otogarlarda çığırtkanlıklarla ilgili çalışmalarımız mevcut. Onların önlenmesiyle alakalı ciddi çalışmalarımız var. İlerleyen zamanlarda daha iyi, daha akışkan bir trafik ve yurttaşların daha esenlikli bir şehirde yaşaması için çabalarımız sürmektedir” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ